Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Bebek ve çocuk odası arasındaki farklar

21 Mayıs 2012 3.624 kez okundu Yorum yapılmamış

Çoğu aile bir bebek sahibi olmanın heyecanı ile hemen bebek odası dekorasyonuna başlar ve büyük bir hevesle duvar renklerinden mobilyalara kadar geniş bir yelpazede ürün araştırması içerisine girer. İnanılmaz bir hızla büyüyen bebekler göz açıp kapatıncaya kadar evde tüm enerjisiyle koşuşturan çocuklara dönüşürken, bu değişimden bebek odalarının da nasibini alması gerekir. Bazı aileler bebek odası ile çocuk odası arasında büyük farklar olmadığını düşünse de, bebek odalarında işlevselliğin ön planda olduğu dekorasyon çocuk odalarında daha çok görselliğin vurgulandığı konseptlere dönüşür.

Bebek odaları ile çocuk odalarının dekorasyonu arasındaki en büyük fark, bebek odalarının dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken ilk konunun bebeğin sağlığı olmasıdır. Bebek odasının duvar renklerinde mümkün olduğunca pastel tonlarda, mat ve göz yormayan renkler tercih edilirken, çocuk odalarının duvarları çocuğun hayal gücünden güç olarak hemen hemen her renkte boyanabilir. Odadaki nem miktarının özellikle bebek sağlığı açısından büyük önem taşıdığı artık tüm uzmanlar tarafından söylendiğinden, bebek odasının duvarlarında rutubete karşı üstün koruma sağlayan boyaların kullanılması gerekir.

Çocuk odası duvarlarında kullanılacak boyalarda biraz daha geniş bir ürün yelpazesi tercih edilebilirken, etrafını keşfetmeye meraklı çocukların resimlerini kağıt yerine duvarlara yapabileceği de düşünülmeli ve bu nedenle kolay silinebilir duvar boyaları seçilmelidir. Bebek odalarının dekorasyonunda tercih edilen mobilyalar da, tıpkı duvar boyası seçimlerinde olduğu gibi işlevsellik düşünülerek tercih edilmelidir. Bebekliğin ilk aylarında birçok bebek bakım ürününe ihtiyaç olduğundan, mobilya seçimleri birçok eşyanın aynı anda kullanılabileceği ürünlerden yana kullanılmalıdır. Çocukların özellikle ilkokul öncesi dönemde aşırı hareketli yapısı çocuk odasında belirli oranda boş alan bırakılmasını gerektirirken, bebek odalarında geniş alanlar odanın oksijen dengesinin korunması için geçerlidir.

Bebek odalarında sağlık açısından dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, odadaki hava sirkülasyonunun engellenmesine neden olacak eşyaların tercih edilmemesidir. Bebeklerin gelişme döneminde Oksijen dengesi yüksek ortamlarda bulunması gerektiği unutulmamalı ve mümkün olduğunca mekanı daraltarak hava akışını engelleyecek büyüklükteki dolaplardan uzak durulmalıdır. Çocuk odalarındaysa tam aksi yönde tercihler kullanılabilir ve çocuğun ilerleyen yaşıyla birlikte artan eşyalarının yerleştirilebileceği geniş dolaplar satın alınabilir. Böylece hem gençlik yıllarına kadar çocuğun odası derli toplu bir şekilde kullanılabilir hem de anneler için fazladan depolama alanı oluşturulabilir.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.