Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Bebek ve çocuk odası dekorasyonu

22 Temmuz 2012 2.415 kez okundu Yorum yapılmamış

Evlerimizde yeni doğan bebeklerimizin ve çocuklarımızın odalarını hep özel dekore etmek isteriz. Çocuk ruhuna ve sağlığına uygun odalar dekore etmek onların gelişimi ve rahat kullanımı için gereklidir. Bebek ve çocuk odaları evlerde en hassasiyetli davranmamız gereken yerlerdir. Yapılan araştırmalarda bebek odaları için, 14-15 metrekare ve iyi güneş alan odalar kullanmak gereklidir.

Ailenize yeni katılacak olan bebeğinizin odasını dekore etmeye başlarken aklınızda bulunması gereken, güvenlik ve rahatlıktır. Zemin döşemelerinde halı yerine parke kullanmanız hem hijyen hem de kolay temizleme imkanı verecektir. Duyduğunuz heyecan ile hemen alışverişe çıkıp, daha sonra kullanmayacağınız bir sürü eşya almak, odada oluşacak renk ve desen farklılıkları da yaratarak sizi ve bebeğinizi yorabilir, kullanmadığınız eşyalar çok yer kaplayabilir. Metal malzemeler manyetik alan üretirler ve insan vücudunda çeşitli problemler yaratırlar, yatağın veya dolapların içinde metal bulunmamasına gayret gösterin. Bebeğinizin uyku problemleri metaller sayesinde olabilir. Pastel renklerin sakinleştirdiği kesindir. Bebeğinizin odasında açık pastel tonları kullanmanız, düzenli ve kesintisiz uyku sağlayacaktır. Odayı iki ya da üç renge boyayın, bu bebeğin algılarını geliştiren bir uygulamadır. Bebekler en çok tavana baktıklarından, boya ve sticker uygulamaları ile düzenleyin. Işık kaynağı olarak sarı ışık tercih edin, fazla ışık bebekleri rahatsız eder.  Çocuk odalarında, çocuğunuzun isteklerini kabul edin. Kız çocuk odaları için moda olan fuşya, pembe, turuncu tonlarını ister tek ister karıştırarak gökkuşağı gibi kullanabilirsiniz. Duvarlarda stickerlar çok moda bunun yanı sıra elektrik düğmelerinde uygulanan özel stickerlara da bir göz atın. Perdelerde rahat açılan ve kapanan modelleri tercih edin, tül kullanmamaya gayret edin. Tüller çocuk odalarında düzensiz görünüm yaratabilirler, bu nedenle stor perdeler daha kullanışlı olacaktır. Seçimlerde çocuğunuzun isteklerine önem verin çünkü en fazla zamanı o odasında geçirecek. Çocuk odalarında en önemli olgu, depolama alanlarıdır. Oyuncaklar, kitaplar ve cd’ler derken bir yığın haline dönüşen malzemeler için, bazalı yataklar seçebilir veya kullanışlı çok raflı dolaplardan kullanabilirsiniz. Odada köşeler varsa özel imalat dolap yaptırarak hem köşeyi kamufle edebilir hem de ek alanlar yaratabilirsiniz. Unutmayın çocuğunuzun odasını dekore ederken, en az 6-7 sene bu oda kullanılsın istersiniz bu nedenle artacak eşyaya göre depolama alanları olan modeller tercih etmekte fayda vardır.

Bebek ve çocuk odalarında bakteri bulundurmayan ve temizliği kolay malzemeler seçmek size kolaylık sağlayacaktır. Seçimlerde, evinizin dekorasyon tarzına göre de hareket edebilirsiniz, önemli olan ergonomik ve sağlıklı tercihler yapmaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.