Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Berjer koltuklar ile dekorasyon

31 Ekim 2011 2.872 kez okundu Yorum yapılmamış

Berjer kelimesinin Türkçe anlamı, arkası yüksek, oturacak yeri geniş koltuktur. Her zaman oturma odası veya salonlarda yer alan berjer koltuk, tasarımcılar tarafından her yıl yeniden tasarlanarak popülerliğini korumaktadır ve ev dekorasyonlarında sürekli yerini alır. Bu koltukların rahatlığı herkesi cezbeder. Kim bilir sizin evinizde de berjer vardır.

Daha çok anneanne, babaannelerimizin evlerinde bulunan bu koltuklar, çocukluğumuzun koltuğudurda aynı zamanda. Berjer koltuk modeli 1700lü yıllardan günümüze kadar gelmiştir. Derin, geniş ve rahat olması berjer koltukları vazgeçilemez yapmıştır. Günümüze gelene kadar dediğim gibi sürekli yeniden tasarlandığından kimi zaman arka kısmı yuvarlatılmış, kimi zaman ovalleştirilmiştir, kimi zamandan şişkin görünüm verilmiştir. Sırt yaslanma yerinin üst kısmı bazen kulak gibi görünüm verilerek, yanlara doğru uzatılarak kulaklı berjer koltuk yapılmıştır. Kolluk kısımları da bazen iyice şişirilmiş bazen hafif şişirilerek sürekli tasarlanmıştır. Bazen kumaşla bazen deriyle kaplanmıştır.

Tarihe dönüp bakıldığında soylu kesimin evinde mutlaka berjer koltuk bulunmaktaydı. Soylu kişinin evi ile berjer özdeşleşmişti sanki. Bu berjer koltuk rahatlığı günümüzde soyluluğu kenara bırakarak, rahat bir koltukta oturmayı seven herkes için ihtiyaç halini almıştır. Evlerin dekorasyon tarzına uygun kumaşlarla yeniden kaplatılarak, berjer koltuklar yenilenerek kullanılmaya devam ediliyor. Eğer bugüne kadar berjer koltuğunuz olmadıysa bundan sonra neden olmasın? Diyerek salonunuzda veya oturma odanızda berjer koltuğa bir köşe de siz açabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.