Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Beyaz eşya boyama

4 Şubat 2012 27.101 kez okundu 2 yorum var

Evlerde kullanılan beyaz eşyalar her ne kadar yeni olsa da bazı küçük kazalar sonucu yüzeylerinde çizikler veya dökülmeler olabiliyor. Kimi zaman da uzun yıllardır sizinle birlikte olan beyaz eşyalarınız, zamanın yıpratıcı etkisine daha fazla dayanamaz ve boyasında yıpranmalar görülür. Şayet beyaz eşyalarınızın çalışmasında herhangi bir sorun yoksa ya da yeni bir beyaz eşya alacak bütçeniz yoksa yüzeylerini boyayarak yeni alınmışçasına parlamalarını sağlayabilirsiniz.

Beyaz eşya boyamak için satın alacağınız emaye boyalarla; buzdolabı, çamaşır makinası, küvet, bulaşık makinası ve ocaklarınızı boyayabilirsiniz. Emaye boyaların kova içerisinde satılan, fırça ya da rulo ile sürülen çeşitleri de olmasına rağmen sizin basınçlı kutu içerisinde sprey emaye boyalarını tercih etmenizde fayda var. Sprey emaye boyaları herhangi bir ustalık gerektirmeden uygulanabilen ve oldukça güzel sonuçlar alabilmenize imkan tanıyan emaye boya türleridir.

Satın aldığınız sprey emaye boyayı uygulamadan önce mutlaka beyaz eşyanızın yüzeyinde tozu iyice temizleyin ve kuru bir bez ile yüzeyde herhangi bir ıslaklık kalmadığından emin olun. Islak yüzeylere uygulayacağınız sprey boya tutunamayacağından, yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru akacaktır. Beyaz eşyanızın boyanacak yüzeyinin temizliğini yaptıktan sonra sprey emaye boyasını 2 dakika kadar iyice çalkalayın. Boya içerisindeki etken maddelerin iyice birbirine karıştığından emin olduktan sonra sprey boyayı 25-30 cm uzaktan tutarak sıkın. Şayet boyanın kutusu üzerinde kullanma talimatlarında daha kısa bir mesafeden uygulamanız isteniyorsa siz yine de uygulamadan önce bir yüzeyde deneme yapın. Boya kalın bir tabaka oluyor ve aşağı süzülüyorsa, uygulama mesafesini 5-10 cm uzaklaştırmanızda yarar var.

Emaye boyasını uygulayacağınız yüzey haricindeki alanları gazete kağıdı ile kapatarak, istenmeyen boyamaların önüne geçebilirsiniz. Beyaz eşyanıza sprey emaye boyasını uyguladıktan sonra 25-30 dakika kurumaya bırakın ve daha sonra 2. kat boyayı uygulayın. Çift kat boya yapmanız beyaz eşyanızın hem daha şık bir görünüm kazanmasını hem de yüzeyinin daha uzun süre korunmasını sağlayacaktır.

Okur Yorumları (2 ad.) »

  • hayri türkoğlu dedi ki:

    eski küveti boyadım harika oldu teşekkürler.

  • ebru dedi ki:

    bu emaye boyalarını nerden bulabiliriz ?

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.