Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Bir fincan kahve

13 Kasım 2011 2.990 kez okundu Yorum yapılmamış

Her ne kadar tükettiğimiz sıcak veya soğuk içecekler çeşitlendiyse çoğaldıysa da Türk kahvesi tadının yerini hiçbir sıcak içecek vermemekte. Türk kahvesi özel bir yere sahip. Misafirlerimize sorduğumuz soru kahveyi nasıl içersiniz? Hatta kahve üzerine bildiğiniz gibi bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır diye atasözümüz bile var. Buradan da anladığımız gibi kahve tat olarak, mana olarak çok özel. Geleneklerimizde de hala kız istemeye giden misafire kahve yapmak zorunlu.

Tüm bunlar mutfaklarımızda da kahve içme, pişirme araç gereçlerimizi de etkiliyor. Çeşit çeşit Türk kahvesi fincanları tasarlanıp yapılıyor. Özellikle de fincanlar ince porselenden yapılmış olursa görsellik daha da artıyor. Kahvenin yanına su içmek için küçük boy su bardakları tasarımını da yapılmış. Gayet şık cam ve renkli olan bu su bardakları kahve servisinde kullanılıyor. Kahve tiryakileri mutlaka bilir. Bir damak tadı vardır. Kahvenin o güzel kokusunu ve tadını daha iyi alabilmek için mutlaka önce birkaç yudum içilmelidir. Bu bardaklar da kahve keyfinin tamamlayışı oluyor diyebilirim.

Yöresel olarak içilen ve özel bir şekilde hazırlanan mırra kahvesinin ise fincanları sapsız olmakta ama fincanın içine koyulduğu gümüş kaplar çok şık bir görünüme sahip ve kahvenin soğumaması açısından kullanışlı.

Kahvenin piştiği cezveye gelince bakır cezve tercih edilirken çelik cezvelerde mutfaklarda kullanılıyor. Teknolojinin gelişmesi ile mutfak araç gereçleri de buna paralel değişiyor çeşitleniyor. Yeni tasarlanan cezveyi gördünüz mü bilmiyorum. Elektrikli kahve cezvesi satılmaya başlandı. Üç dakikada ve bol köpüklü kahve pişiriyor. Gayet kullanışlı ve güzel tasarlanmış. Siz kahveyi kaç kişilik pişirecekseniz o ölçüde su, şeker ve kahveyi koyuyorsunuz ve ardından düğmeye basmanız yeterli. Bol köpüklü kahveniz hazır.

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.