Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Boyanabilir duvar kağıtları

30 Haziran 2012 7.265 kez okundu Yorum yapılmamış

Duvar kağıtları gerek pratik bir şekilde uygulanması gerekse de birçok renk ve desen alternatifi sunması nedeniyle kısa süre içinde dünya genelinde birçok insanın bir numaralı tercihi haline geldi. Duvarların boyanmasına nazaran çok daha hızlı ve pratik bir şekilde uygulanabildiği için profesyonellerin de yaygın bir şekilde tercih ettiği duvar kağıtları, boyanabilir çeşitleri ile çok daha geniş bir renk seçeneği sunuyor. Boyanabilir duvar kağıtları evlerinin görüntüsünden sıkılanlar için yeni seçenekler anlamına gelirken, eski duvar kağıtlarını yenilemek isteyenlere de son derece pratik bir çözüm sunuyor. Duvar kağıtlarını boyamak için en uygun boya tipi su bazlı silikon boyalar olduğundan, boya seçimini doğru yaparak işe başlamakta yarar var.

Boyanabilir duvar kağıdı yeni aldıysanız ve ilk defa uygulama yapacaksanız, duvar kağıtlarının yapıştırılmasından sonra tüm yapıştırıcının ve duvar yüzeyinin tamamen kuruduğundan emin olun. Boyanabilir duvar kağıtlarının duvara tutunmasını sağlayan yapıştırıcıların tam olarak kurumasını beklemeden boya yapmanız durumunda kullandığınız boya su bazlı silikon dahi olsa duvar boyayı tutmayacaktır. Islak olduğu için duvara sağlam bir şekilde tutunmayan duvar kağıtları boyanabilir dahi olsa  boya sürüldüğünde kağıt yumuşayacak ve duvardan sökülecektir. Ayrıca duvar kağıdı ile duvar yüzeyi arasında kalan küçük bir hava kabarcığı dahi su bazlı silikon boyayı uygularken duvar kağıdının yırtılmasına veya tamamen sökülmesine neden olacaktır.

Son derece esnek bir yapıya sahip olan boyanabilir duvar kağıtlarından en yüksek verimi almak için su bazlı silikon boya kullanmanız, duvar yüzeyini dış etkilere karşı çok daha dayanıklı hale getirecektir. İçinde bulunan silikon nedeniyle tıpkı duvar kağıdı gibi esnek bir fiziksel yapıya sahip olan su bazlı silikon boyalar, duvar kağıdının yüzeyinde pullanma, çatlama veya dökülme gibi sorunlar yaşanmamasını da sağlar. Duvar kağıtlarınızı boyarken su bazlı silikon boya kullanmanız kadar önemli olan bir diğer konu da boyanın doğru oranda sulandırılmasıdır.

Su bazlı bir yapıya sahip olan boyanın gerektiğinden daha az sulandırılması durumunda boya çok yoğun bir kıvamda olacak ve bu nedenle duvar kağıdı boyama işlemi esnasında zarar görecektir. Az su eklenen su bazlı silikon boyaların duvar kağıdı üzerine uygulanması halinde boya yapıştırıcı etkisi yaparak, boya rulosunun duvar kağıdını sökmesine neden olacaktır. Duvar kağıtlarının boyanmasında plastik veya yağlı boya kullanmamaya da dikkat edin çünkü bu tür boyalar ilk zamanlarda oldukça şık bir görünüm sağlasa da, kısa süre içinde duvar yüzeyinde çatlamaların görülmesini sağlayacaktır. Ayrıca bu tür boyalar ile duvar kağıdının boyanması kalın boya tabakaları nedeniyle duvar yüzeyinde kabartılar oluşmasına ve duvarın dışarıdan dalgalı görünmesine neden olabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.