Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Perde

Briz perde nedir?

16 Aralık 2011 7.622 kez okundu Yorum yapılmamış

Briz perde hareketli ve açılır kapanır pencere kanatlarında, kapılarda kullanılan bir perde çeşididir. Pencere ve tavan arasında mesafenin az olduğu yerlerde, sürekli açılıp kapanan kapılar olan alanlarda perde sorununu briz perdeler çözüyor. Evde mutfaklarda yaygın bir şekilde kullanılıyor. Özellikle bahçeye açılan mutfak kapılarında sık rastlanıyor. Kafelerde restoranlarda da dekoratif bir görüntü verdiğinden dolayı briz perdelere sık rastlanıyor. 

Özellikle kapılarda ve kapıyla birleşik pencerelerde kullanılıyor. Pencerenin veya kapının cam olan kısmının alt ve üst kısmına briz olarak adlandırılan çubuk takılıyor. Briz perde kapı veya pencere kanadı ile beraber açılıp kapandığı için oldukça kullanışlı oluyor. Kullanım alanları pencere ile tavan arasındaki mesafenin perde mekanizması takmak için  yetersiz kalan yerlerde ve mutfak kapı ve pencerelerinde çok şık duruyor.

Briz perdelerde genellikle yumuşak dökümlü kumaşlar veya tül kumaşlar tercih ediliyor. Çünkü brize geçen kumaş briz üzerinde hafif bir büzgü oluşturuyor. Yumuşak kumaşın büzgüleri daha hoş görünüyor.

Briz perde tül ve ince kumaşlarında bir çok tül ve kumaş çeşitleri, briz perde renkleri ve briz perde modelleri bulunuyor. Bu renk ve modeller arasından seçim yapmak size kalıyor.

Briz perde temizliği diğer perdelere göre daha fazla dikkat gerektirmektedir. Çünkü kumaşının ince yapıda olması yanlış temizlik malzemesi uygulaması ile zarar görebilmektedir. Genellikle temizlemeye verilmekte ve temizleyici de tam otomatik perde temizleme makinalarıyla yapılmaktadır.

Briz perdenizin zarar görmemesi için profesyonel olarak perde temizlemeyi de yapan veya yaptıran perdeyi satın aldığınız firma vasıtası ile briz perde temizliği yaptırmanız en iyi çözüm yoludur. Bu firmalar perdeyi kendileri demonte ederek en fazla 3 gün içerisinde temizleyip yerine tekrar monte etmektedirler.

                                                                                                                                                                   Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.