Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Bürümcük koltuk örtüleri

20 Ocak 2012 9.665 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyonun en önemli bileşenlerinden olan mobilyalar, yoğun kullanım nedeni ile zaman içerisinde yıpranır. Bu yıpranmaya bağlı olarak rengi solan mobilyaların, odanın dekorasyonunu bozmaması için yenilenmesi şarttır. Ancak yeni bir mobilya takımı alacak bütçeye her zaman sahip olamayabilirsiniz ya da almak istediğiniz koltuk takımı için bir süre birikim yapmanız gerekebilir. Bu süre içerisinde yıpranmış, rengi solmuş ve kumaşı hasar görmüş koltuklarınızı kullanmanıza gerek yok. Oldukça küçük bir bütçe ile doğru şekilde seçeceğiniz koltuk örtüleri sayesinde, hem odanın estetik görünümünü zenginleştirebilir hem de koltuktaki kusurları başarılı bir şekilde kapatabilirsiniz.

Bazen odanın tasarımını değiştirmeye başlarsınız ve mobilyalarınız bu yeni tasarıma uyum sağlamakta güçlük çeker. İşte tam da bu noktada devreye giren koltuk örtüleri, mobilyalarınıza yenilenmiş izlenimi verebilir. Son dönemde oldukça popüler hala gelen bürümcük koltuk örtüleri, özellikle likralı kumaş ile üretildiğinden neredeyse tüm koltuklara sorunsuz uyabilmektedir. Sadece standart ve maxi olmak üzere iki boyu bulunan bürümcük koltuk örtüleri, likralı dokusunun esnekliği sayesinde üzerine geçirilen koltuğun formunu çok rahat bir şekilde alabilmektedir.

Maxi boy bürümcük koltuk örtüleri daha çok çekyat tipi koltuklarda kullanılmaktadır. Çekyatların geniş yan kollarını tamamen kapatabilmesinin yanında, dikiş yerleri mobilya altında birleştiğinden sabit olarak kullanım kolaylığı sağlar. Diğer koltuk örtüleri gibi kaydığı için sürekli düzeltilmesi gerekmeyen likralı bürümcük koltuk örtüleri, çekyatlar açıldığında da yüksek esnekliği sayesinde herhangi bir düzeltme işlemi gerektirmez ve koltuk ile tam uyumlu olarak kullanıma devam eder.

Bürümcük koltuk örtüsü alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de, örtünün üretildiği kumaşın kalitesidir. Özellikle çocuklu ailelerin dayanıklılığı yüksek ve kolay temizlenebilen koltuk örtüleri almasında büyük yarar var. Sadece ucuz olduğu için %100 pamuklu kumaştan üretilmemiş bürümcük koltuk örtüleri, çok kısa süre içerisinde hem yıkanmaya bağlı olarak renk solması hem de yoğun kullanım nedeni ile deforme olma sorunları yaşanmasına neden olur. Polyester kumaştan üretilen bürümcük koltuk örtülerinin fiyatı, %100 pamuktan üretilen bürümcük koltuk örtülerinden daha ucuz olmasına rağmen dayanıklığı çok daha düşüktür. Polyester iplikler boyanın tutması için 2 defa boyama işleminden geçtiğinden, yüksek sıcaklık nedeni ile likralı dokunun zarar görmesine neden olur. Bu nedenle kullanılacak koltuk örtüsünün pamuklu kumaştan seçilmesi; bürümcük örtünün uzun süre boyunca sağlam ve esneme yapmadan kullanılmasını sağlayacağı gibi, yıkamaya bağlı renk solmalarının da önlenmesini sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.