Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Büyülü desen, Toile de jouy

27 Mart 2012 2.853 kez okundu Yorum yapılmamış

Üzerinde farklı küçük hikâyelerin anlatıldığı “toile de jouy” desenli kumaş ve modeller, biz fark etmeden aldığımız birçok eşyamızın üzerinde duruyorlar. Eski, nostaljik ve bohem bir hava yaratarak, insanı içine, anlattığı hikayeye bağlıyor. Genelde krem fonlu bir kumaşın üzerinde zıt renkler kullanılarak anlatılan hikâyelerde, çoğunlukla insan ve havyan figürleri tek renkle ifade ediliyor. Sadece kumaşların değil, birçok malzemenin üzerine baskı yöntemiyle uygulanıp, evlerimizde farklı mekânları süslüyorlar.

Duvar kâğıtları, tabaklar, banyo aksesuarları, nevresim takımları, perdeler, döşemelik kumaşlar, porselenler ve birçok dekorasyon objesinde kullanılan” toile de jouy” desenleri 18.Yüzyıl’da Fransa’nın Versailles kentinin güney doğusundaki ufak bir kasaba olan Jouy-en Josas’da üretilmeye başlanmıştır. Toile Fransızca kumaş, kıyafet anlamını taşır ve bu desen üretilmeye başlandığı kentin adını da alarak, çok fazla talep gören bir desen halini almış ve krem fonun üzerine sadece mavi olarak basılan desenler, sonradan siyah, kahverengi, yeşil ve kırmızı olarak da üretilmeye başlanmıştır.

Toile de jouy desenlerinde anlatılan hikâyeler genellikle aşk, doğa, sosyal hayat, mistisizim, tarihi olaylar ve pastoral manzaralar olup,  son derece büyülü bir atmosfer yaratıyor. Uzaktan bakıldığında desen olduğu anlaşılmayan fakat yakınlaştıkça, içinde, muhteşem bir sanat eserine dönüşen detaylar gizli. Yüzyıllardır dekoratörlerin ilgisini çeken bu desenler, farklı dekoratif materyallerde kullanılıyor.

Genellikle klasik tarzda döşenmiş evlerde görmeye alışkın olduğumuz toile de jouy motifleri, desen ve renk karmaşası yaratmamak için, sadece tek noktada kullanılmalı. Salonunuzdaki ikili berjer takımınıza ya da puflarda kullanabilir, banyo aksesuarlarınızda mermer bir tezgâh üzerinde son derece şık duracaktır. Duvar kâğıdı alternatifleriyle, sade bir tarzla döşenmiş herhangi bir odanın, tek bir duvarına uygulayabileceğiniz toile de jouy motifli bir seçenek, hikâyesinin verdiği ışıkla evinizi büyüleyecektir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.