Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Cafe dekorasyonu için öneriler

14 Eylül 2012 4.549 kez okundu Yorum yapılmamış

Ticari bir işletme olması sebebiyle müşteri memnuniyeti odaklı bir dekorasyona sahip olması gereken cafeler, sahip olduğu mekan konsepti ile müşterilerin beğenisi kazanmalı ve böylece işletme sahibi de memnun etmelidir. Çoğu cafe sahibi işlerinin durgunluğundan şikayet ederken mekanlarının tek düze ve vasat düzeydeki dekorasyonunu görmezden gelir ve dekorasyon giderlerini gereksiz bir maliyet olarak görür. Oysa cafe işletmeciliğinde en büyük bütçe her zaman mekan tasarımına ayrılmalı ve yiyecek içecek hizmetlerinin çeşitliliğine yönelik mutfak çalışmaları daha sonra düşünülmelidir. Cafeler insanların sevdikleriyle birlikte hoşça vakit geçirmek için gittiği ve bu zaman zarfında da bir şeyler içtiği mekan olduğundan, öncelik her zaman insanların keyifli zaman geçirebilmesine imkan tanıyan konfor ve şıklığa sahip olan bir mekan yaratmak olmalıdır.

İstanbul’da işini ciddiye alan cafe işletmecilerinin özel iç mimar tutarak yeni konseptler tasarlattığı günümüzde, birkaç sandalye ve masanın gelişi güzel yerleştirilmesi ile uğrak noktası haline gelen popüler bir mekan yaratmanın imkansız olduğu unutulmamalıdır. Rahat mobilyaların kullanılması gereken cafe dekorasyonunda müşterilerin geçirdikleri zaman boyunca rahat etmeleri önemlidir. Sürümden kazanma mantığı ile dar bir alana daha çok müşteri alabilmek için küçük sandalyeleri sıkışık bir biçimde yerleştirmek, müşterilerin oturdukları yerde hem fiziksel açıdan hem de yanlarındaki insanlar sebebiyle rahatsız olmalarına neden olur. Bu tür mekanlar hafta sonu ve özel günlerde çok fazla müşteriye ev sahipliği yapsa da, mekana gelen müşteriler kısa süre içinde rahatsız oldukları için kalktığından gün sonu cirolarında hayal kırıklığı yaşamaktadır.

Modern dekorasyon akımlarının etkisinde cafelerin giderek daha da popüler hale geldiği günümüzde, cafeye giren müşterileri ilk andan itibaren etkisi altına alacak bir atmosfer yakalamak en büyük sorundur. Bunun içinde normalde abartılı ve çok gösterişli olarak nitelendirilen aksesuarlar ve renkler dahi kullanılabilir. Ancak bu aşamada abartıya kaçarak göz yoran bir tasarım ile dikkat çekerek hayranlık uyandıran özgün bir konsept arasında “çok ince bir çizgi olduğu” da unutulmamalıdır. Cafe dekorasyonunda küçük alanlar için minimalist dekorasyon stilleri benimsenirken, geniş alanlarda daha modern ve alan bölen konseptler uygulanabilir. Geniş alana sahip cafelerde tüm mekanın görsel bir bütünlük içinde olması zor olduğundan, mekan birkaç farklı bölüme ayrılabilir. Farklı renklerin mekanda yalnızca belirli bölgelerde kullanılmasıyla da şık bir hava yaratılması mümkündür.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.