Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Cam tuğlalar

10 Mart 2012 5.006 kez okundu Yorum yapılmamış

Son derece farklı bir şıklık sunan cam tuğlalar, ev dekorasyonunda olduğu kadar ofis tasarımlarına farklı bir hava katmak için de doğru tercih olacaktır. Ofis kullanımında genel olarak bölümleri birbirinden ayırmak için tercih edilen cam tuğlalar, evlerde de açık girişlerin antre yapısı kazanmasına yardımcı olmaktadır. Merdivenlerin baş kısımlarında ve doğal ışık almayan merdiven altı ve kapı kenarları gibi yerlerde de kullanıldığında, güneş ışınlarının eksikliği ile ortaya çıkan karanlık görüntünün büyük oranda kırılmasını sağlayacaktır.

Yeni sezonun dekorasyon trendlerinde yaygın olarak Amerikan mutfak tasarımlarında da karşımıza çıkan cam tuğlalar, arzu edilen her renkte seçilebildiği için doğru mekanda kullanıldığında büyük bir şıklık imkanı sunmaktadır. Banyolarda kullanımı da son derece farklı bir görünüm imkanı sunarken, duş bölümünün banyodan ayrılmasıyla estetik anlamda büyük bir katkı sağlar.

Beyaz esnek fayans yapıştırıcı ile kolaylıkla yapıştırılabilmektedir. Bu pratik şekilde döşenmesi nedeniyle de, birçok dekorasyon şirketi tarafından da öncelikli tercih olarak kullanılmaktadır. Cam tuğlaların döşenmeye başlanacağı zeminin düzgün olduğundan emin olunması gerekir ve ilk olarak yere 7-8 cm. kalınlıkta harç atılır. Bütün köşeler için aralarına derz konularak cam tuğlalar üst üste dizilir. İlk sıranın döşenmesi ile düzgün bir temel yapı oluşturulduktan sonra mala yardımıyla yapıştırıcı sürülerek yeni kat döşenmeye başlanır ve tıpkı ilk katta olduğu gibi köşelere derz artısı konur.

Cam tuğlalar çok kolay bir şekilde döşenmesine rağmen dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da, tuğlaların üstüste dizilmesi esnasında aradan taşan yapıştırıcının vakit kaybetmeden silinmesidir. Tuğlaların yapıştırılma işlemi bittikten sonra 24 saat duvarın sağlamlığı için beklenir ve ardından derz artıları çıkartılarak bu boşluk derz dolgusu ile kapatılır. Piyasada genel olarak 19x19x8 ebatlarında bulunan cam tuğlalar, şeffaf özelliğe sahip yapıdadır.

Şayet yüksekliği oldukça uzun olan bir duvar oluşturmak istiyorsanız, cam tuğla yapının mutlaka demir ile desteklenmesi gerekir. Sağlamlığından emin olunması açısından demir destek kullanılması oldukça önemlidir. Yatay ve dikey olarak tuğlaların iç kısmına döşenen demir profiller, darbelere karşı dayanıklı bir yapı oluşmasını sağlayacaktır.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.