Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Çatı arası odaları

17 Temmuz 2012 4.735 kez okundu Yorum yapılmamış

Dubleks veya müstakil bir evde yaşıyorsanız, en üst katta küçük ya da büyük bir çatı altı odanız varsa, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Salon, çalışma odası, yatak odası, hobi odası gibi istediğiniz tarzda kullanmak sizin tercihlerinize ve odanın metrekaresine kalmıştır.

Çatı aranız büyük ve camları varsa, salon olarak değerlendirilebilir. Üstelik, salonunuzu çatıya taşıyarak alt katlarda geniş bir odaya da sahip olabilirsiniz. Eğer salon olarak çatı arasını değerlendirecekseniz, dikkat etmeniz gereken şey çatının tavanda yarattığı eğimlerdir. Koltukları yerleştirdiğinizde diğer eşyaları alan kalıyorsa bu uygulanabilir bir projedir. Tavanın eğimli olan kısmına tv ünitesi veya kitaplık koyulabilir ve tavan altına döşenmiş olan ahşapları boyayarak hoş tarzlar da yaratılabilir. Bir kısmı ahşap, kalan kısmı beyaz boyanan bir tavan ile dekore edilmiş bir çatı arası oda,  Akdeniz stili dekorasyon tarzına dönebilir.

Çatı aranızı boş vakitlerinizde değerlendirebileceğiniz bir hobi odasına dönüştürmek isterseniz, Örn. Bilardo veya masa tenisi seviyorsanız rahatlıkla çevresinde dolaşabileceğiniz bir köşe yapabilir, bir kısmında çalışma masanızı ve kitaplığınızı yerleştirebilirsiniz. Film seyretmekten hoşlanıyorsanız bir sinema odası da yapabilirsiniz. Televizyonunuz ve rahat koltuklar ile özel bir sinema odası oluşturulabilir.

Yatak odanızı çatı arasına almak düşüncesi içindeyseniz, son dönem bazı markaların ürettiği özel çatı pencerelerini kullanarak, gece yıldızları yattığınız yerden seyredebilirsiniz. Çatının eğimli yeri boyunca imalat bir dolap yaptırarak bu eğimi ergonomik olarak kullanabilirsiniz. Duvarları beyaz, tavan ahşap olarak tasarlanmış ve dolaplarında beyaz olduğu yatak odası muhteşem elitlikte olabilir. En üst kat ve çatı arası olduğundan, katta tek başınıza olmak da keyif verebilir.

Çatı arasını, çalışma odası yapmaya karar verdiyseniz. İlk yapacağınız şey, çalışma masanızı ve kütüphanenizi oraya taşımak ve yerleştirmektir. Gene çatı penceresi kullanabilir aydınlık ve ferah bir çalışma odası yaratabilirsiniz.

Çatı arasını değerlendirmek, ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanmak evinizde yeni alanlar yaratmak için önemlidir. Genelde depolama alanı olarak kullanılan çatı odaları güzel dekorasyon teknikleri ile yaşam alanlarına dönüşebilmektedir. Tabi ki sizin zevkiniz ve tarzınız doğrultusunda.

 

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.