Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Çatı kaplama malzemeleri

4 Kasım 2011 9.168 kez okundu Yorum yapılmamış

Oturulan evlerin iç dekorasyonu kadar dış cephesi ve çatısı da çok önemli olmaktadır. Evleri yağmur, kar, soğuk, güneş gibi dış etkenlerden koruyan önemli bir bölüm olan çatılar zaman içinde modern teknoloji ile üretilen dayanıklı çatı kaplama malzemeleri ile evleri korumaktadır. Çatılar da kullanılan çok çeşitli malzeme bulunmaktadır. Bu malzemeleri Atermit, pvc kaplamalar, osb ahşap yapı panelleri, onduline, shingle gibi sıralanmaktadır. Bu malzemelerden fikir açısından kısaca bahsetmek istiyorum.

Oluklu ethernit Türkiye’de yaygın bir şekilde kullanılan çatı kaplama malzemesidir.
Yeni Nesil Atermit İnorganik lifli çimentodan mamul, üretim aşamasında hamur halinde olup sonradan sertleştiği için her türlü forma girebilen, çatıda hiçbir probleme neden olmayan ekonomik çatı kaplama malzemesidir. Çatıda güvenlik sağlamak amaçlı katlar arasına 4 şerit konularak üretilmekte ve levha içine yerleştirilen bu şerit direnç artırır.
Yeni Nesil renkli atermit oluklu levhalarda 3 kat boya ile kaplanarak renklendirilmiş ve boya solma ve kabarma yapmamaktadır.

Atermit Isopanel ise Alev yürütmez, ısı ve ses yalıtım malzemesi olan EPS dolgu malzemesinden üretilmekte ve hafif ve sağlam olma özelliği taşımaktadır. Dünyada 2000 yılından beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Sanayi, askeri, zirai yapılarda, hangar, garaj, soğuk hava deposu, spor salonları gibi geniş mekanlarda çatı ve cephe kaplaması olarak rahatlıkla kullanılmaktadır. Boyalı saç ve aliminyumdan üretilmektedir. İki kat saç veya aliminyum arasına EPS konularak üretilmektedir.

PVC Levhalar, ondüle ve düz sert PVC levhalarda çatı malzemesi olarak kullanılmakta ve dış etkenlere dayanıklı, yanmaz ve kimyasallardan etkilenmeyen çatı ve dış cephe kaplaması olarak kullanılmaktadır.

OSB Ahşap Yapı Panelleri, yönlendirilmiş yonga levha anlamındadır ve ağaçlardan elde edilen yongaların nem, böceklenme ve kabarmaya karşı sıcaklık ve basınç altında reçinelerle imal edilmiş ahşap yapı malzemesidir. oluşan yonga levhalar reçineler sayesinde taşıma gücü arttırılmıştır.

Yine çatı kaplama malzemesi olan onduline HR levhalar mekanik dayanıklılığı arttırılarak üretilmiştir. Boya ve özel reçine ile bu levhaların kaliteli ve uzun ömürlü olması sağlanmıştır. Isı yalıtımı içeren ahşap çelik veya betonerme üzerinede uygulanabilmektedir.

Shinge çatı kaplama malzemesi son teknoloji kullanılarak üretilmiş ve eğimli çatılarda su izolasyon malzemesi amaçlı çatı kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. En verimli ısı izalasyonunu yapmaktadır. Ayrıca çatıların estetik görünmesini sağlar. İklim koşullarından etkilenmez ve rüzgarlara karşı dirençlidir. Hafif malzeme olup renk seçeneği de bulunmaktadır.

Onduvilla çatı üzerinde kiremit görünümlü olmasına rağmen yüksek dayanım teknolojisiyle üretildiğinden su geçirmez, çatlamaz, uv ışınlarına, kimyasal ve biyolojik maddelere dayanıklı bir çatı kaplama malzemesidir. Organik elyaf ve reçineden üretilmiştir. Bakım gerektirmemektedir.

Bu sayılan çatı kaplama malzemeleri geleneksel su geçirebilen kiremitlere alternatif olmuş ve bu malzemelerle su geçirmeyen çatılar inşa edilmektedir.
Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.