Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Çatı katı dekorasyonu

31 Ocak 2013 3.919 kez okundu Yorum yapılmamış

Çoğu insan için özel bir yaşam alanı olan çatı katlarının dekorasyonuna, yapısal açıdan sıradan evlerde farklı olduğu için farklı bir dekoratif anlayışla yaklaşılması gerekir. Tamamen size ait olan bir özel bir oda olarak değerlendirilebilen çatı katları, aynı zamanda yatak odası için de ideal alanlardır. Çalışma odası, spor alanı ve oyun odası olarak da değerlendirilebilen çatı katı genişliğine göre neredeyse her amaca hizmet edebilir. Çatı katı en çok yatak odası olarak değerlendirilmektedir çünkü alçak tavan dahi olsa oda sadece yatmak için kullanılacağından bu durum herhangi bir soruna neden olmaz. Misafirler için hoş bir sürpriz olan çatı katları, az sayıda mobilya kullanılarak dekore edilir. Alanın zaten kısıtlı olması çok fazla eşya kullanımına izin vermediğinden, çatı katı dekorasyonu için büyük bir masraf yapmaya da gerek kalmaz. Yatak, iki tane koltuk, sehpa ve birkaç tane aksesuarla dahi çatı katı beğeni toplayan bir dekorasyona sahip olabilir.

Penceresi olan çatı katlarının dekoratif açıdan her zaman daha avantajlı olduğu bir gerçektir. Binaların en üst katı olduğu için doğrudan güneş ışığı alabilen çatı katları, yaz aylarında tahmin edilemeyecek kadar sıcak olabilir. Gün içinde doğrudan güneş ışığı alan ve bu nedenle çok sıcak olan çatı katlarının gece saatlerinde serinlenesi, bu alanın yatak odası düzenlemeleri için ideal tercih olmasına neden olur. Gündüz saatlerinde zaten kullanılmayan yatak odaları, çatı katı tasarımları için de en uygun mekanlardan biridir. Ayrıca merdiven çıkmaktan hoşlanmayanların çatı katını çalışma odası yapmaması da unutulmaması gerekenler arasındadır. Bu açıdan da bakıldığında yatak odaları çatı katı için uygun bir seçimdir. Zira yatak odası sadece uyumak için kullanıldığından, sürekli olarak merdiven inip çıkılmasını gerektirmez.

Televizyon odası olarak da dekore edilebilen çatı katları, basit bir televizyon ünitesi ve rahat bir kanepe ile keyifli olduğu kadar konforlu da bir alana dönüşebilir. Gürültüden uzak bir ortam vaat eden çatı katlarının televizyon odasına dönüştürülmesi, arzu edildiğinde televizyonun kapatılarak sessizlik içinde rahat rahat kitap okunabilmesini sağlayacaktır. Biraz kafa dinlemek ve belki de küçük şekerlemeler yapmak isteyenlerin de favorileri arasında yer alan çatı katları, çocuklu aileler için de hayat kurtarıcıdır. Bilgisayar, çalışma ve oyun odası şeklinde düzenlenerek çocuklara “kendilerine ait” bir yaşam alanı yaratılabilir. Yüksek yaşam enerjileri ile merdiven inip çıkmaktan da kolay kolay yorulmayan çocuklar, çatı katında vakit geçirmekten zannedildiğinden çok daha fazla keyif alacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.