Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Çay servisi

15 Ekim 2011 4.331 kez okundu Yorum yapılmamış

Herkesin bildiği gibi çay hoş kokulu, rahatlatıcı bir içecektir. Hindistan, Tibet, Çin, Japonya gibi bir ritueli olmasa da Türkiye’de çokça çay tüketilmektedir. Avrupa’da porselen fincanlarla içilen çay Türkiye genelinde büyük bir kısım insan cam bardakla içmeyi tercih etmektedir. Nedeni ise çayın rengini ve demini görerek içmektir.

Çay kadar servis şekli de önem taşır. İnsana, güzel bir tepside servis edilen çay ile tepsi kullanılmadan çay altlığı ile verilen çay estetik açıdan farklı görünür. Genellikle çay tiryakileri bu duruma daha da dikkat ederler. Her ülkede çay tepsisi kullanılmamaktadır. Örneğin Avrupa ülkelerinde büyükçe bir servis tepsisi ile çay, kahve, kola, meyve suyu gibi tüm içecekler servis edilir. Ülkemizde çay ve kahve önemli içecek olduğundan görsellik daha öne çıkmaktadır. Evlerde, çay tepsisi ayrı, kahve tepsisi ayrı, diğer içecekler için kullanılan tepsi ayrı olabilmektedir. Tepsiler ise renk renk, ve çeşitli desenlerle süslenmiştir. Misafir çay tepsisi ayrı, günlük kullanılan tepsi ayrı olan evler bulunmaktadır.

Tepsi yapımında kullanılan malzeme ise çok çeşitlidir. Evlerde özellikle misafir için gümüş tepsi bulundurulur. Ormanların ve orman ürünlerinin yaygın olduğu bölgelerde çoğunlukla ahşap tepsiler kullanılmaktadır. Krom veya nikel, bakır gibi çay tepsileri de çay servisi için kullanılmaktadır. Ön çok kullanılan tepsiler ise sert plastik tepsilerdir. Sert plastikten tepsilerin tercih nedeni ucuz olması, renk ve desen seçeneklerinin çok olmasıyla ilgilidir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.