Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel, Mutfak

Çelik eviye temizliği

1 Şubat 2012 4.058 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev ve Sanayi tipi mutfaklarda kullanımı oldukça yaygın olan çelik eviyeler, birçok kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Büyük şehirlerde Amerikan tip mutfaklarda hafif malzeme kullanılması ile kazanç sağlanması açısından da çok sık kullanılan çelik eviyeler, iyi bakıldığında uzun süre herhangi bir sorun olmadan kullanılmaktadır. Ancak bazı kullanım hataları, düzenli ve doğru şekilde temizlik yapılmaması, yanlış temizlik malzemeleri gibi nedenlerden dolayı deformasyon oluşmamasına da özen göstermeniz gerekmektedir.

Çelik eviye temizliğinin gereksinimini, her şeyden önce eviyenizin imalatında kullanılan çeliğin kalitesine bağlıdır. Gerçek bir paslanmaz çelik kullanılarak üretilen evyeler, çok daha kolay bir bakım süreci ile uzun yıllar boyunca hizmet verecektir. Çelik eviyelerinizin günlük temizliğini yaparken bol su ile durulama yapın ve daha sonrasında muhakkak kuru bir bez ile evyenin üzerindeki su lekelerini silin. Musluk suyunun içerisindeki kimyasal maddeler, çelik eviye üzerinde lekeler oluşmasına neden olmaktadır.

Çelik ya da krom evyelerin üzerindeki lekeleri çıkartmak için mümkün olduğunca yumuşak dokulu sünger ya da kumaş kullanın. Ayrıca kullandığınız temizlik malzemelerinin içeriğinde klor varsa, bu temizlik ürünlerinin uzun süre boyunca çelik evye ile temas etmemesine de özen göstermeniz gerekir. Çelik evyelerde görülen yaygın sorunlardan biri de, su temasının sağlandığı yan yüzeylerde paslanma oluşmasıdır. Çelik evye üzerinde oluşan pas lekelerini çıkartmak için piyasa da çelik temizlemek için satılan temizlik ürünlerini kullanabileceğiniz gibi, su ve sirke karışımı da kullanabilirsiniz. 3 bardak suyun içerisine bir bardak elma sirkesi karıştırın ve kumaş bir temizlik bezi ile pas lekelerine bu karışımı uygulayın. Ancak sirkeli karımın çelik eviye yüzeyine birkaç dakikadan fazla temas etmemesine de özen gösterin ve daha son bol ılık su ile sirke kalıntılarını durulayın.

Çelik evye temizliği için kullanılan kimyasalları da mümkün olduğunca çok az kullanın ve lekenin olduğu bölgeyi çok uzun süre boyunca ovalamayın. Bu tür uzun süreli temas ve ovalama sonucu; pas lekeleri çıktığı gibi, bu bölgenin renginin de evyenin diğer bölümlerinden daha açık olmasına da neden olabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.