Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Çelik kapı nasıl seçilmelidir?

3 Ekim 2012 4.478 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyonda önemli yer tutan çelik kapılar, sağlamlıkları ve tasarımları ile önemlidir. Son yıllarda çelik kapı teknolojisindeki yükselme nedeni ile ortaya çıkan tasarımlar kaliteleri ve modern görüntüleri ile bir tasarım harikasıdır. Bu gün evlerde iç kapılar ile çelik kapılar aynı tarz ve şekilde üretilmekte ve dekorasyonda bütünlük sağlanmaktadır.

Çelik kapılar genelde yerine göre imalat yapılan ürünlerdir. Öncelikli olarak boşluk ve kapı kanat ölçüleri alınır ve beğendiğiniz tarza göre imal edilirler. İç yüzeyde kullanılan 2-2.5 mm. aralığında saç, üst yüzeyse ahşap kaplama üretilmektedir. 14 veya 21’li merkezi kilitler, ayrıca güvenlik kilitleri kullanılarak kapının sağlamlığı arttırılmaktadır. İyi bir çelik kapı’da olması gereken özellikler, 2mm altında olmayacak saç kalınlığı, lambalarda destek saç uygulamaları ve merkezi kaliteli kilit uygulamasıdır. Kilitler dışında, kullanılan yedek güvenlik kilitleri de çok önemlidir. Çelik kapılarda villa uygulamalarında ise çift kanat veya yavrulu kanat uygulamaları yapılmaktadır. Geniş bırakılan kapı boşluklarında, alınan ölçüler çok önemlidir. Ölçüde yapılan en ufak hatada, çelik kapı kullanılamadığı gibi teslim süresi 45-60 gün olduğundan tekrar beklenilecektir. Bu nedenle mağdur olacağınızdan, ölçü bu işi iyi bilen bir usta tarafından alınmalıdır. Çift kanat çelik kapılarda özel uygulamalarda yapılmaktadır. Üst kısma eklenen taçlar, iki yanına eklenen ferforje ve cam uygulamaları sıkla karşılaştığımız uygulamalardır. Ayrıca, tozluk ve tekmelik uygulaması da yapılabilmektedir. Çift kanat kapılar, montaj esnasında betonlama yapılmadığı zaman çalışması sırasında problem yaşamaktadır. Çünkü normal bir çelik kapı yaklaşık 200 -250 kg.dır, çift kanatlar 500 kilograma kadar ağırlık olarak çıkarlar. Kapının ağır olması nedeni ile kapı sürtebilir veya zor kapanabilir. Betonlama ile montajın yapılmasından sonra, kaynak ile takviyelenir, betonun kuruması beklenir ve son ayarları yapılmalıdır.

Son yıllarda üretilen çelik kapılardaki, üstün ve şık çizgi sayesinde iç kapılarda kullanılan kaplamalar çelik kapınızda kullanılmaktadır. Arzu edilirse dış alandaki yüz ile iç alana bakan yüz birbirinden farklı imal edilebilir. Dış alana bakan yüz, açık alanda ise suya dayanımlı kaplamalar kullanılmalıdır. Ayrıca kullanılan aksesuarlar suya dayanımlı ve uzun garanti süreleri olmalıdır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.