Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Çini döşeme ile yeni dekorasyon.

18 Haziran 2012 3.251 kez okundu Yorum yapılmamış

Kültürel mirasımız olan çiniler yüzyıllardır eski evlerin, camilerin ve sarayların dekorasyonunda kullanılmıştır. Günümüzde, bu doğal mirasımızın değerlerini yeni modern tasarımlar ile birleştirerek yeniden evlerimizde görmeye başladık.

Çini, geleneksel sanatımızdır. Anadolu’ya Selçuklular ile gelmiş, Osmanlı imparatorluğu zamanında en iyi sanat kabul edilerek, günümüze kadar gelişmesini sürdürmüştür. Osmanlı imparatorluğu zamanında verilen örnekler, çini sanatının ilerleyişini göstermektedir. Çini sıraltı tekniği ile üretilir. Kil, Kuvars ve Kaolen karışımlı bir çamur yapılır, Kurutulur ve sırlama yapılıp mayi çekilir. 1000 derecede fırınlanır ve bisküvi denilen mamul ortaya çıkar. Bisküvi üzerine atılan desenler boyanır ve üzerine sırça sır kaplanır. 1000 derecede sırlı pişim yapılarak, desen sırla kaplanmış olur. İç ve dış mimaride, özel tasarımlarda şu an çok yoğun şekilde kullanılan çiniler, bordürler, desenli karolar, bir kompozisyon haline gelen panolar ve özel çalışmalar ile hayranlık uyandırmaktadır. Özellikle iç mimarların kullandığı taş ve çini, mermer ve çini, ahşap ve çini bir araya geldiklerinde modern ve aynı zamanda nostaljik etki, tasarımın ince ve zarifliğini evlere taşımaktadır. Mutfaklarda, akrilik ve mebran kapaklı mutfak mobilyaları ile zemin ve duvarlarda uygulanan çinilerde mutfağınız, kazandığı yeni, modern ve klasik çizgiler ile her zevke uygun olmaktadır. Şu dönemde iç mimarların gözdesi olan çiniler, banyolarda, hollerde ve hatta taş çini denilen dış hava şartlarına uyumlu olan modeller ile bahçe ve bina girişlerinde sıklıkla uygulanmaktadır. Tüm yapı fuarlarında ve internette bulacağınız günümüzün çini atölyelerinde, çini sanatının tüm muhteşem örnekleri modern çizgiler ile bulabileceğiniz gibi, eski klasik tasarımlar olarak da bulabilirsiniz.

Çini ile döşenmiş bir evin rahatlığını ve zevkini tatmanız için, çini atölyelerini ziyaret etmenizi ve araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.