Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Çizgili halı modelleri

28 Aralık 2012 4.366 kez okundu Yorum yapılmamış

Çizgili desen modası tıpkı onlarca yıldır tekstil modasında tercih edildiği gibi halı modellerinde de en çok kullanılan desenlerden biridir. Modası geçmeyen ve yakın gelecekte de geçecekmiş gibi görünmeyen çizgili halılar, iç mekan uygulamalarında sahip oldukları derinlik sebebiyle birçok farklı alanda kullanılabilir. Mekan algısı üzerindeki renk etkisinin çizgili desenle daha da ön plana çıkmasını sağlayan çizgili halı modelleri klasik dekorasyon tarzından çağdaş çizgiye kadar neredeyse her mekanda tercih edilebilir. Tüm bunların ötesinde üzerinde birçok renk barındıran çizgili halılar büyük bir kombin avantajı sunduğundan, mekandaki birçok farklı renkle uyumlu bir şekilde eşleştirilebilir.

Mekan algısının odağına yerleşebilme potansiyeline sahip olan çizgili halılar oldukça geniş bir desen seçeneği ile sunulduğu için kendi zevkinize uygun bir model rahatlıkla bulabilirsiniz. Farklı renklerin bir arada kullanılması mekanda kombin avantajı sunarken, bu tür halılarla ağırlıklı olarak nötr tonlara yer verildiği için donuk görünen mekanların daha hareketli bir atmosfer kazanmasını da sağlayabilirsiniz. Canlı renkli desenlerin tercih edilmesi ile mekanın daha sıcak bir havaya bürünmesini sağlayan çizgili kilimler de dekorasyon açısından oldukça önemlidir. Yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşan klasik kilim desenlerinin haricinde günümüz üretim teknikleri ile son derece farklı desenler de yapılabildiğinden, çizgili kilimleri farklı dekorasyon tarzlarıyla bir arada da kullanabilirsiniz.

Zemin konusunda sıkıntı yaşayan ve yakın gelecekte de kapsamlı bir zemin uygulaması yaptıramayacak olanlar için adeta bulunmaz bir fırsat sunan çizgili kilimler, zemindeki kusurların da tamamen kapanmasını sağlayabilir. Mekan havasına büyük bir artı katan çizgili halı ve kilimler, “daha sıcak bir ev” dekorasyonu için de biçilmiş kaftandır. Birçok farklı rengi barındıran çizgili halılar dışında sadece iki renk seçeneği sunan modelleri de tercih edebilir, böylece mekandaki belirli renklerin vurgulanmasını sağlayarak kendi stilinizi yansıtan bir konsept oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu aşamada kullanılan renk sayısı mekanda karışıklık oluşarak olumsuz bir etki oluşmasına neden olabileceği gibi tam aksine donuk görünen bir mekanın hareketlenmesini de sağlayabilir. Çizgili halıların yaratacağı etki, doğrudan renk seçimine bağlıdır.

Çizgili halılar yarattıkları tüm bu etkilerin haricinde yalın bir görsellik ve gündelik kullanım içinde tercih edilebilir. Fazla gösterişli olmayan renkleri barındıran çizgili halılar mekandaki sakin havanın korunmasını sağlayacaktır. Mobilya ve perdelerde düz renklerin tercih edildiği mekanlarda yine bu renklere sahip olan çizgili halılar kullanılması ile mekandaki renk etkisinin tamamlanması ve mekanın genel bir tasarım bütünlüğüne kavuşması da sağlanabilir. Alçak tavanlı mekanlarda zeminin olduğundan daha farklı algılanması için doğru kontrasta sahip çizgili halılarda kullanılabilir. Zira bu tarz çizgili bir doku insanların algısının istemeden de olsa zemine kaymasını ve basık tavanının görüş açısının dışında kalmasını sağlayacaktır. Çizgili desenlerin etkisinde yolluklarda da faydalanabileceğinizi unutmayın.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.