Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Çocuklar için çalışma masası seçimi

26 Haziran 2012 4.935 kez okundu Yorum yapılmamış

Modern çağın vazgeçilmezleri arasında olan bilgisayar ve internet her çocuğun ilgisini çekse de, çocukların tüm bu imkanlara rağmen derslerini aksatmadan eğitim hayatında başarılı olması her geçen gün daha da zor bir uğraş haline gelmektedir. Çocuk odalarının en önemli bileşenlerinden olan çalışma masaları, çocuğun rahat bir şekilde ders çalışabilmesini ve ergonomik açıdan rahat etmesini sağlamalıdır. Çocukların gelecekte üniversite hayatında göstereceği başarı büyük oranda çalışma alışkanlıklarına bağlıdır ve bu alışkanlıkların tamamı, küçük yaşlardan itibaren kullandıkları eşyalar ile birlikte şekillenir. Bu şekilde düşünüldüğünde her ailenin küçük yaşlardan itibaren çocuklarına doğru çalışma ortamını hazırlaması gerektiği de daha iyi anlaşılmaktadır. Çalışma masasının doğru seçilmesi için birkaç detaya dikkat etmek yeterli olacaktır.

Bazı çocuklar yapısal özellikleri nedeniyle ders çalışmaya pek hevesli olmayabilir. Bu aşamada ailelere düşen görev, az da olsa çocuğun ders çalışırken geçirdiği zamanı kaliteli hale getirmek ve böylece çocuğun başarısının artmasını sağlamaktır ki bu da ancak doğru çalışma masası seçimi ile olabilir. Çalışma masası ile çocuğun kullanacağı sandalye arasındaki mesafe dahi oldukça önemli olduğundan bazı teknik konulara dikkat etmekte yarar var. Genel olarak çocuğun boyuna uygun bir yüksekliğe sahip olan çalışma masalarının seçilmesi gerekir ki böylece çocuk fiziksel anlamda zorlanmadan rahat bir ortamda ders çalışabilsin. Koltuk yüksekliği ile çalışma masasının yüksekliği arasında uygun bir oran olması, çocuğun defter ve kitaplarını rahatlıkla inceleyebilmesini ve yazı yazarken kısa süre içinde yorulmamasını sağlayacaktır.

Çalışma masalarında muhakkak küçük gözler ve çekmeceler bulunmalıdır. Düzen anlayışının şekillendiği yaşlardaki çocukların eşyalarını rahatlıkla koyabileceği küçük alanlar ders çalışırken çocuğun dikkatinin dağılmamasını sağlayacaktır. Çok güzel bir tasarıma sahip olsa da yeterli gözü ve çekmesi bulunmayan çalışma masaları çocuğun tüm eşyalarını masanın üzerine yerleştirmesine neden olacağından oldukça dağınık bir ortam oluşmasına neden olacaktır. Dağınık ortamlarda çocuğun dikkatinin dağılmasına neden olacak birçok obje olduğu için çalışmadan elde edilen verim düşecek ve çocuk eğitim hayatında beklenen başarıyı gösteremeyecektir. Ayrıca çalışma masalarının ön bölümünün ışığı engellemeyecek yapıda olmasına da dikkat edilmesi gerekir. Üzerine kitap ve defterler konan bir çalışma masası doğru şekilde aydınlatılmalı ve okuma esnasında gözün yorulmaması sağlanmalıdır.

Son olarak çalışma masası tercihlerinde yaygın olarak yapılan hatalardan biri olan bilgisayar masası ile çalışma masasının ortak kullanılması, bazı çocuklarda ilginin bilgisayara odaklanmasına neden olduğu için çocuğun derslerine odaklanamamasına neden olmaktadır. Yer alanı olmayan ailelerin muhakkak çalışma masası ile bilgisayar masasını birbirinden ayırması gerekir ki böylece çocuk ders çalışmak için kullandığı alanın ayrı bir bölüm olduğunun farkına varabilir ve dikkatinin dağılmasına imkan verecek objelere odaklanmadan tüm ilgisini derslerine verebilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.