Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Dantel modası geri dönüyor

12 Haziran 2012 3.298 kez okundu Yorum yapılmamış

Genellikle annelerin genç kızlık zamanında kalma olarak görülen danteller, son günlerde eskilerin tozlu sandıklarından yeniden çıkartılıyor ve birçok dekorasyon trendinde kendine geniş yer buluyor. Daha modern bir anlayışla kullanılan danteller duvarlardan masa örtülerine, abajurlardan perde kemerlerine, seramik aksesuarlardan minderlere kadar dekorasyonun hemen hemen her alanında farklı şekillerde kullanılabiliyor. Dekorasyon modasında antika ahşabın yeniden bir numara olmasıyla birlikte nostaljiye olan özlem artıyor ve birçok tasarımcının yeni sezon konseptlerinde danteller yaygın bir biçimde kullanılıyor.

Evlerde genel olarak sehpa ve masaların üzerine örtülerek kullanılan danteller günümüzde duvarları da süsleyebilecek hale geldi. Yeni üretilen dantel desenli duvar kağıtları ile oldukça zarif görünen bir mekan yaratmak mümkün olduğu gibi uzun süreli kullanım avantajından da yararlanılabiliyor. Dantel desenli duvar kağıtları antika objelerin yer aldığı ve mobilyaların doğal ahşaptan yapıldığı mekanlara ekstra şıklık katıyor. Dantel duvar kağıtları silinebilir olduğu için leke derdini de düşünmenize gerek kalmayacak. Ayrıca bu duvar kağıtları ile farklı aksesuarları kaplayabilir veya oldukça kullanışlı küçük kutular tasarlayabilirsiniz.

Eskiye dönüş rüzgarlarının sert esmeye başladığı dekorasyon dünyasında danteller abajur modellerine de farklı bir kimlik kazandırıyor. Eski abajurlarınızı atmak yerine günümüzde tüm yapı marketlerde bulunan ve oldukça uygun bir fiyata sahip olan ısıya dayanıklı yapışkanlarla dantellerinizi abajuru kaplamak için kullanabilir, kendi tasarladığınız ve zarif görünen abajurunuzun ışığında kitabınızı keyifle okuyabilirsiniz. Dekorasyon modasında artık tamamen dantelden oluşan perdeler pek fazla rağbet görmese de yeni trend, tül perdelere ince dantel şeritler ekleyerek oldukça farklı perde modellerine sahip olmak.

Tüm bunların ötesinde birçok tasarımcı, kalın iple örülen dantelleri bir sprey boya kalıbı olarak da kullanıyor. Farklı aksesuarların boyanmasında kalıp görevi gören danteller, objenin dantel ile kaplanmasının ardından sprey boya uygulaması sayesinde yaratıcı desenler oluşmasını sağlıyor. Birçok ahşap eşyanın sprey boya ile boyanması esnasında da kalıp olarak kullanılan danteller, ahşabın dokusuyla çok uyumlu desenler oluşması için birçok tasarımcı tarafından tercih ediliyor. Vazo gibi seramik aksesuarların çok daha zarif ve sıcak bir görünüme kavuşması için de kullanabileceğiniz danteller, basit bir bant yardımı ile seramik yüzeye tutunabiliyor. Kuşkusuz danteli eski usul sehpa örtüsü ve masa örtüsü olarak da kullanabilirsiniz.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.