Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dar çocuk odaları için depolama alanları

6 Kasım 2012 3.780 kez okundu Yorum yapılmamış

Yeterince alana sahip olmayan odaların dekore edilmesi zaten zorlu bir uğraşken bir de bu odanın bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri ile son derece hareketli çocuklara olması başlı başına bir iştir. Dar bir odayı çocuk odasına dönüştürmek için muhakkak dekorasyon öncesi santimlerin dahi değerlendirilmesini sağlayacak iyi bir oyun planı gerekir. Önceden herhangi bir taslak hazırlamadan girişilen dar çocuk odası dekorasyonları belki estetik anlamda umut vaat eden bir görsellik sunabilir ancak söz konusu işlevsellik olduğunda ciddi manada sorun yaratacaktır. Çocuğun eşyalarının nasıl bir dolaba konacağı ve bu dolabın nerede duracağını belirmek doğru bir başlangıç noktası olacaktır.

Çocuk eşyalarının tamamını içine alacak ve gerektiğinde çocuğun “tüm eşyalarını dışarı çıkartması gerekmeden” dilediğine ulaşabileceği bir dolap alarak işe başlayın. “Raf ve çekmece” sistemlerinin kullanıldığı dolaplar her zaman ilk tercihiniz olmalıdır. Ayrıca çocuğu ebeveyn çocuklar için değil, kendileri için dolap seçtiği için sorun yaşar. Alt bölümü çok dar olan bir dolap çocuğun kullanımı için uygun olmayacaktır. Üst bölümdeki raf genişliği ile alt bölümün birbiri ile orantılı olması hem ebeveynlerin hem de çocuğun dolabı etkili bir şekilde kullanabilmesini sağlayacaktır. Çocuk gelişimi açısından minik bireylerin eşyalarını toplaması ve kendi yaşam alanını oluşturarak bir takım alışkanlıkları erken yaşta kazanması önemlidir.

Yatak büyüklüğü ve odada yatağın konumunun doğru şekilde belirlenmesi ise ikinci çocuk odası tasarlamanın ikinci adımını oluşturacaktır. Dar bir çocuk odasında her alanın değerlendirilmesi gerektiği gibi her eşya da birden fazla işe yaramalıdır. Odanın tam ortasına çocuğun yalnızca geceden geceye kullanacağı kocaman bir yatak yerleştirmek yerine, çekmeceli veya katlanır bir yatak kullanmak daha doğru bir tercih olacaktır. Bu tarz işlevsel yatak sistemleri alınamıyorsa dar bir çocuk odasında kullanılacak yatağın en azından bazalı olmasına dikkat edilebilir ve böylece odaya depolama alanı kazandırılabilir. Ayak altına dolanmayan duvar rafları da dar çocuk odaları için resmen hayat kurtarıcı dekorasyon öğeleridir. Birçok eşyanın zeminden ve odanın muhtelif yerlerinden kaldırılmasını sağlayan duvar rafları, ayrıca çocuğun da kullanım alanı dışında kalacaktır.

Tavana kadar uzanan eşyalarda odada miniklerin zaten kullanma imkanı olmayan alanların değerlendirilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle geniş ve kısa dolaplar yerine mümkün olduğunca ince uzun kıyafet dolapları seçmenizde yarar var. Yatak başları da dar çocuk odalarında depolama alanı olarak değerlendirilebilecek alanlardandır. Çoğu zaman yatağın yaslandığı duvarın da odanın bir parçası unutulduğundan istenmese dahi odada ölü bir alan oluşur. Yatak başlığının üst kısmına tek çekmeceli küçük bir dolap ya da en azından pratik bir raf dahi asarak oldukça işlevsel bir depolama alanı yaratabilirsiniz.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.