Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dar ve uzun yatak odası dekorasyonu

18 Nisan 2013 6.832 kez okundu Yorum yapılmamış

dar uzun yatak odasıHer insanın ev dekorasyonunda en çok önem verdiği mekanların başında yatak odası gelir ve yatak odalarının şıklığıyla olduğu kadar konforuyla da beklentileri karşılaması gerekir. Gün boyunca yorulan bedenin ve en önemlisi de zihnin tam anlamıyla dinlenme fırsatı bulduğu tek yer olan yatak odalarının yapısal özellikleri, benimsenecek dekorasyon anlayışını da belirler. Dar ve uzun yatak odası dekorasyonu ilk bakışta zorlu bir uğraş gibi görünse de, aslında eşya dizilimine ve pencere konumuna dikkat biraz dikkat ederek çok şık bir tasarım geliştirilebilir. Uzun ve dar bir yapıya sahip olan yatak odalarında karşılıklı duvarların rengi, mekanın da nasıl algılanacağı üzerinde doğrudan etkilidir. Bu nedenle yatak odasının uzun duvarlarını farklı renklere boyamak, mekanın dar yüzeylerinin dezavantajını da ortadan kaldıracaktır.

dar ve uzun yatak odasıYatak odasının uzun duvarlarının birini nötr bir tona, diğerini ise sıcak bir renge boyamak oldukça farklı ve şık bir tarz oluşmasını sağlayacaktır. Mekanın daha derin şekilde algılanmasına yardımcı olan çift renkli duvarlar dışında aynalar da derinlik algısının değiştirilmesine yardımcı olur. Yatak odasının dar duvarında pencere bulunması halinde odanın iç kısımları karanlıkta kaldığından, bu bölgede ayna kullanmak hem daha ferah hem de daha derin bir atmosfer oluşturacaktır. Pencerenin karşı duvarına yerleştirilen geniş bir boy aynası, yatak odalarının en çok ihtiyaç duyulan eşyalarından biri olan boy aynasının aynı zamanda mekana aydınlık katan bir unsura dönüşmesini sağlayacaktır. Dar duvardaki pencerenin önüne komodin ya da şifonyer gibi eşyalar yerleştirilmesi mekana giren doğal ışığın da engellenmesine enden olacağından mümkün olduğunca pencere önünün açık kalmasına gayret edin.

dar yatak odasıDar ve uzun yapısı ile iç kısımların karanlık kalmasına neden olan bir yatak odasında tavan ve zemin renkleri de mekan algısının değiştirilmesi için muhakkak üzerinde durulması gereken konulardandır. Zeminin ikiye bölünmesini sağlayan iki farklı renkli halı, tüm alanın uzun bir dikdörtgen şeklinde değil de iki daha küçük kare şeklinde algılanmasına da yardımcı olur. Bu şekilde uzunluk bir avantaja dönüştürülerek yatak odasının çok geniş olduğu ve bu nedenle de ikiye ayrılma ihtiyacı hissedildiğine dair bir algı oluşturulabilir. Bölme panel kullanmak da aynı etkiyi yaratırken aynı zamanda yatak odası dekorasyonuna da tarz katılmasını sağlayacaktır. Uzun duvarlara yaslanan tüm eşyaların mümkün olduğunca ince olması gerekir ki, bu şekilde dar olan alan daha da daralmasın…

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.