Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Dayanıklı bir ev seçmenin püf noktaları

15 Temmuz 2012 1.379 kez okundu Yorum yapılmamış

Evlerin dekorasyonuyla ilgili birçok detayın üzerinde kafa yorulmasına rağmen çoğu insan satın aldıkları veya alacakları yapıların dayanıklılığı hakkında düşünmez. Bir ev sahibi olarak dekorasyon ile ilgili düşünmeye başlamadan önce evinizin sağlamlığından emin olmanız gerekir. İlk aşamada fark edilmeyen ancak uzun vadede alıcıların keyfini kaçırabilecek, sağlığını bozacak, konforsuz bir yaşama neden olacak ve en kötüsü hayatına dahi mal olabilecek kadar ciddi bir konu hakkında daha detaylı bir inceleme yapılması şarttır. Yapıların dayanıklılığından emin olmak için gözle görülen detaylar kadar, gözle görülmeyen ayrıntılar da incelenmelidir.

  • Evinizin dayanıklılığı hakkında kabaca dahi olsa bir fikir edinmek için yapabileceğiniz en basit uygulama, yapının dış ve iç duvarlarındaki çatlakları, dökülmeleri ve kırıkları gözden geçirmektir. Bazen çok ince olduğu için gözden kaçan ya da boyanın deforme olması zannedilen “kılcal çatlaklar”, yapının zarar görmeye başladığının habercisi olabilir. Ayrıca yapının orijinal projesinin bilinçsiz kişiler tarafından değiştirilmesi ve yapıya yeni bölümler eklenmesi ya da çıkartılması da mukavemetin azalmasına neden olabilir.
  • Apartman dairesi alacaksanız ve eğer alacağınız ev yapının en üst katındaysa, çatının izolasyonunu kontrol etmek akıllıca olacaktır. Çatının kış aylarında yağışların başlaması ile akıtması başlaması, evinizi ideal biçimde dekore etseniz dahi tüm tadınızı kaçıracaktır. Ayrıca çatılarda doğru izolasyon malzemelerinin kullanılması da önemlidir. İzolasyon sorunu olan bir çatı evinizin kış aylarında ısınmamasına, yaz aylarındaysa çok sıcak olmasına neden olacaktır. Yağmur suyu tahliye borularının sağlamlığını kontrol etmeyi de unutmayın.
  • Evinizin dayanıklılığını etkileyen etkenlerden birisi de, pencere ile kapı kenarlarının su ve rutubete ne kadar maruz kaldığıdır. Evi satın almak yerine yalnızca kiralayacak dahi olsanız, önce komşu dairelerin duvarlarında benzer sorunlar olup olmadığını sorun. Binadaki komşu dairelerin kapı ve pencere bölümlerinde küflenme veya akıtma sorunu varsa, büyük ihtimal ile siz de evinizde benzer sorunlar yaşayacaksınız demektir. Terleme yapmayan duvarlar için yapıda kullanılan izolasyon malzemelerinin kalitesinden emin olun.
  • İnsanlar ev alırken genel olarak kendi dairelerinin yapısal özelliklerine konsantre olsa da, aslında temelden çatıya tüm yapının “bir bütün olarak” değerlendirilmesi gerekir. Yapının bodrum katında kullanılan izolasyon malzemeleri doğrudan yapıyı ayakta tutan kolonların nem nedeniyle kararmasını önler. Bu nedenle bodrum katında gereken izolasyon malzemeleri kullanılmayan binaların “kolon ve kirişleri günden güne zayıflayarak”, gelecek için büyük bir risk oluşturur.
  • Son olarak ev satın alırken de kiralarken de yapının deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edildiğinden muhakkak emin olun.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.