Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dekorasyonda sert plastik

6 Temmuz 2013 2.042 kez okundu Yorum yapılmamış

Psert plastik 1oliüretan ile üretilen sert plastik, birçok eşyanın yapımında ve üretiminde kullanılmaktadır. Gelişen teknolojiler ile geçmiş dönemde daha bayağı gibi algılanıp, genelde balkon, teras, bahçe gibi dış alanlarda tercih edilen plastik eşyalar artık o denli şık olabilmektedir ki evlerimizin içinde de tercih edilir olmuşlardır.

Sert plastik ile üretilen eşyalar daha sıklıkla mutfaklara ve çocuk odalarına yöneliktir. Ancak, poliüretanın kanserojen olduğu yönünde yoğun şekilde yaşanmaya başlanan tartışmalar ile endişelenen ebeveynler genelde çocuk odası için tercih etmekte temkinli davransalar da mutfak eşyalarında (masa, sandalye, tabure, vb.) kullanılmasında bir azalma görülmemiştir.

Sert plastikten yapılan ürün grupları şu şekildedir:sert plastik 2

  • Oturma grubu: Tabureler, sandalyeler renk renk, model model üretilmektedir. Rahatlıklarının yanı sıra hafif olmaları ile de kullanım avantajı teşkil etmektedirler.
  • Masa grubu: Sert plastikten üretilen masalar, dayanıklılıkları, kolay temizlenebilir ve hafif olmaları nedeniyle yine sıklıkla tercih edilmektedirler.
  • Mutfak servis grubu: Sert plastik ile üretilmiş bardak, tabak, servis  eşyaları, karıştırıcılar gibi eşyalar da mevcuttur. Bu eşya grubunda dikkat edilmesi gereken husus bu tarz malzeme ile üretilmiş eşyaların aşırı sıcak ile temasının engellenmesidir. Sert plastik bir bardak ile çay içilmemesi, karıştırıcı ile sıcak yemek karıştırılmaması, servis eşyası ile sıcak yemek servisi yapılmaması gibi hususlara dikkat edilmesi önemlidir. Zira, sıcağın bu tip malzemelerde olduğu ileri sürülen kanserojen içeriğin açığa çıkarak, yiyeceklerimize içeceklerimize karışmasına neden olduğu yönünde uyarılar sık sık yapılmaktadır.
  • Çocuk odası grubu: Sert plastikten oyuncaklar, sandalye ve tabureler, oyuncak saklama kutuları, vb. üretilmektedir. Ancak, kanserojen olabileceği endişesi ile özellikle bu gruba yönelik anne ve babalarda bir tereddüt söz konusudur.
  • Saklama ve depolama eşyaları: Sert plastik ile birçok renkte ve desende, desert plastik 3ğişen ebatlarda saklama kutuları, depolamaya yarayan aksesuarlar üretilmektedir. Düzenli evler için, küçük hacimli evleri daha işlevsel hale getirmek için bu tarz eşyalardan yararlanılmalıdır. Bu eşya grubunu münferit olarak açık ortamda kullanabileceğiniz gibi, dolap ve çekmece içlerinde organize edici olarak da kullanmak mümkündür.
  • Seyahat grubu: Sert plastiği valiz ve çanta gibi eşyalarda da görmek söz konusudur.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.