Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Dekorasyon hataları

27 Aralık 2011 4.591 kez okundu Yorum yapılmamış

Evinizde geçirdiğiniz zamanın kalitesini dekorasyonun nasıl yapıldığı belirler. Odanızda kullandığınız renkler ve mobilyaların uyumu öncelikle gözünüzü daha son vücudunuzu dinlendirmelidir. Pek çok insan evinde yeterince dinlenemediğinden ya da rahat uykuya dalamadığından şikayet eder ancak sorunun yaşadıkları mekanın dekorasyonunda olduğunu düşünmez. Aynı şekilde ofis ortamlarının doğru şekilde dekore edilmesi de, motivasyon ve dikkat dağılmasını önleyerek iş verimliliğini önemli derecede artmasına neden olacaktır. Ev ve iş yeri dekorasyonunda sıkça yapılan yanlışların, insanların yaşam kalitesini doğrudan etkilediğini unutmayın.

Mobilya yerleşimi

Mobilya yerleşimini doğru yapmak odanın görünümünü kullanımı üzerinde oldukça olumlu bir etki yapacaktır. Sıkça yapılan yanlışlardan biri, odada yer alan mobilyaların tamamını duvarlara yaslamaktır. Özellikle pencere önlerine yaslanan mobilyalar dışarıdan gelen doğal ışın odaya girmesini engelleyerek, mekanın havasını doğrudan etkiler. Ayrıca perdelerinizi açıp kapatmak için her defasında mobilyalarınızın üzerine çıkmanız da hem sizin konforunuzu hem de mobilyaların kullanım süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Mobilya arkasında bırakılacak boş alanlar ışığın her yönde yayılmasını sağlayarak, mekanın daha ferah ve geniş görünmesini sağlayacaktır. Evinize geldiğinizde kanepelerinize uzanarak dinlenmeyi tercih ediyorsanız, doğru göz seviyesini sağlayacak yükseklikteki mobilyalar kullanmayı tercih etmelisiniz. Böylece hem birisiyle konuşurken hem de televizyon izlerken boynunuz ve gözleriniz daha az yorulacaktır. (bkz. Mobilya yerleşimi nasıl yapılmalıdır?)

Yapay çiçekler

Mekanlarda kullanılan dekorasyon araçlarının kullanıldığı malzemelerin doğal olması gerekir. Özellikle ev ve iş yerinizde çiçek kullanmak istiyorsanız, plastikten yapılmış yapay çiçeklerden uzak durun. Yaşam alanınıza canlılık getirmek için kullandığınız yapay çiçekler tozlanmaktan başka bir işe yaramadığı gibi, odanın havasına da bir katkı sağlamaz. Gerçek çiçeklerin soluduğunuz havaya hoş kokular katması gibi bir yarar da sağlamayan yapay çiçekler, ucuz olduğu için mekanın kalitesini de düşürmektedir.

Kanepe yastıkları

Kanepelerde kullanılan yastıkların görünümü ve konforu da mekanın dekorasyonu üzerinde etkilidir. Mekanın genel duvar ve mobilya renk bütünlüğü bozan yastıklar, odanın havasına yarar sağlamaktan çok gözü yorar. Ayrıca eğer yastıklar kanepeye oturan kişinin sırtını destekleyerek konfor sağlamak yerine kanepe üzerinde insanlardan daha fazla yer kaplıyorsa, rahatlık sağlamak için kullanılma amacından saparak hem estetik hem de kullanım yönünden dekorasyonu olumsuz etkiliyor demektir. Küçük boyutlarda çok sayıda yastık kullanmak yerine, insan anatomisini destekleyen daha geniş ve daha az sayıda kanepe yastıkları kullanmanızda fayda var.

Gereksiz biblo ve süs eşyaları

Ülkemizde ev dekorasyonunda yapılan yaygın hatalardan birisi de biblo ve süs eşyalarının yanlış kullanılmasıdır. İlk dikkat edilmesi gereken bibloların hangi odada kullanıldığı ve kaç adet olduğudur. Sayısı çok fazla olan süs eşyaların insanların dikkatinin dağılması sağlamasının yanında, temizlenmeleri de oldukça zordur. Üzerinde biriken tozun temizlenebilmesi için her defasında tüm bibloların yerinden alınması, kuşkusuz kişinin oldukça fazla zaman harcamasına neden olur. Mekanda yer alan tüm nesnelerin üzerine birşey koymanız gerekmediği anlayarak, mümkün olduğunca az sayıda süs eşyası kullanmaya çalışın. Doğru yerde az sayıda ama gösterişli biblolar, kişilerin odağının sadece belirli bir alanda toplanmasını sağlar. Birkaç tane süs eşyasının gruplandırarak, odanın her yerine dağıtmak yerine hepsini tek bir alanda kullanmaya çalışın.

Perde düzeni

Uzun süre geçirdiğiniz mekanlarda kullanılan perdelerin doğru kullanılması da büyük ölçüde dikkat edilmesi gereken konulardandır. Pencereler açık olduğunda dahi gün ışığının tamamının içeri girmesini engelleyen perdeler, günümüzde tüm iç mimarların üzerinde durduğu doğal ışıktan yeterince faydalanamamanız anlamına gelmektedir. Odanın pencerelerinin bulunduğu duvar, baştan başa pencereden oluşuyor olabilir. Bu durumda yatak olarak açılan perdeler değil, dikey olarak kullanılan modeller seçmelisiniz. Böylece açık duran perdelerinizin doğal ışığı engellemesini önlemiş olursunuz.

Halı yerleşimi

Odanızı dekore ederken kullandığınız halıların zemin ile odanın kalan kısımlarını birleştirerek, genel uyumu desteklemesi gerekir. Yapılan yaygın hatalardan biri, geniş alana sahip mekanların tam ortasına küçük halılar yerleştirmektir. Hiçbir mobilya ile temas haline olmadığı için doğal olarak odanın bütünlüğünden uzaklaşan halılar, böylece odanın bütünlüğünü bıçak gibi kesmektedir. Halınızı mümkün olduğunca mobilyalara değecek ve odada kullanılan renk bütünlüğüne katkı sağlayacak şekilde yerleştirin. Halılar; mobilyaların altında kalacak şekil de değil, üzerine oturan kişinin ayaklarının değdiği noktadan itibaren başlayacak biçimde yerleştirilmelidir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.