Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dekorasyon maliyetini azaltma yolları

28 Aralık 2011 2.445 kez okundu Yorum yapılmamış

Her insan güzel dekore edilmiş bir evde yaşamak ve şık görünen bir işyerine sahip olmak ister. Ancak dekorasyon sürecinde harcanan para ve yapım esnasında karşılaşılan sürpriz sorunlar nedeniyle bu iş sanılandan çok daha büyük bir masraf çıkartabilir. Şık görünen ve aynı zamanda çok kullanışlı bir dekorasyonu büyük paralar harcamadan da yapabilmeniz mümkündür. Sadece belirli birkaç noktaya biraz daha özen göstererek ve akıllıca seçimler yaparak hayallerinizde şık görünümlü mekanlara sahip olabilirsiniz.

Maliyetlerin bir anda adeta jet hızıyla uçmasını sağlayan zemin dekorasyonu dikkat etmeniz gereken başlıca konudur. Zemin; oda genelinde en büyük alanlardan birini kapladığı için doğru bir biçimde dekore edilmesi gereken ve odanın tüm havasını etkilen alanların başında gelmektedir. Seçeceğiniz zemin kaplama malzemesinin ucuz ancak uzun süreli kullanıma dayanacak yapıda olması gerekir. Üretim maliyeti ucuz olduğu halde son derece sağlam ve bir  o kadar da geniş renk seçeneğine sahip olan laminant, kauçuk ya da karo zemin kaplamalarını seçebilirsiniz. Bu tür zemin kaplama malzemelerinin çok iyi taklit özelliği de olduğundan, dilerseniz parke görünümlü tercihler de yapabilirsiniz. Bu şekilde hem çok şık ve dayanıklı hem de nispeten daha ucuz bir zemine sahip olabilirsiniz. Kaplama aşamasından sonra odanın dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken bir diğer eşya da halılardır. Oda zemininde kullanılan modern halılar, özellikle gelişen teknoloji sayesinde çok fazla özelliğe sahip olduğu gibi fiyatları da normal halılara nazaran daha pahalıdır. Bu nedenle başlangıç aşamasında çok özel bir tasarım yapmıyorsanız halı seçimini basit tutmakta fayda var. Daha önceden kullandığınız ve artık değiştirmek istediğiniz halılarınızı bir müddet daha kullanmaya dayanarak, başlangıç aşamasındaki dekorasyon maliyetini azaltmayı başarabilirsiniz.

İşyeri ya da ev tasarımlarında maliyetin artmasına neden olan dekorasyon araçlarından bir diğeri de aksesuarlardır. Mekan havasını muazzam derece etkileyen aksesuarlar, estetik açıdan büyük katkı sağladığı gibi dekorasyon bütçesini yukarı çeken öğelerdendir. Şüphesiz maliyeti düşürmek için hiç aksesuar kullanmamanızı tavsiye etmeyeceğiz ancak basit ama etkisi fazla seçenekleri de düşünmeden geçmemelisiniz. Odada kullanacağınız aksesuarları seçmeden önce piyasayı iyi araştırarak, etkili ancak ucuz malzemeden üretilen aksesuarlar seçebilirsiniz. Özellikle Çin porseleninden yapılmış biblolar, tabaklar ya da vazolar bu konuda ideal bir tercih olabilir. Ülkemizde de artık neredeyse her yerden alınabilen Çin porselenleri, hem oldukça ucuz hem de odanın estetik görünümü üzerinde oldukça olumlu bir etki yaratacaktır. Üstelik porselen eşyalar her zaman doğru kullanıldığında tasarımı destekleyen ve her zaman trend kabul edilen dekorasyon araçlarıdır. Bunun haricinde odanızda kalan büyük boşlukları kolay ve bakım gerektirmeyen canlı bitkiler ile de hareketlendirebilirsiniz. Büyük saksılar içerisinde kullanacağınız canlı bitkiler, hem odanın çok daha canlı ve doğal görünmesini sağlayacak hem de bütçenizi zorlamayan şık bir aksesuar görevi görecektir. Ayrıca bitkinizi yetiştirmek sizin için günün stresinden uzaklaşarak zamanınızı olumlu yönde değerlendirebileceğiniz hoş bir hobi haline de gelebilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.