Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dekorasyon stilleri

3 Eylül 2012 2.519 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev, ofis ya da ticari mekan dekorasyonun ilk adımı olan stil belirleme, çoğu insan için genellikle kafa karışıklığı yaşanan bir süreçtir. Popüler kültürde çok sık kullanılan Retro, Akdeniz, İspanyol, İngiliz, klasik, çağdaş, Uzakdoğu, Rustik gibi pek çok dekorasyon stili, dekorasyon konusunda kararsız kalan insanların kafasının daha da karışmasına neden olur. Mekan tasarımında genel olarak bazı temel stillerin hakim olduğu söylense de, gelişen teknolojiler sayesinde üretim tekniklerinin de yeni bir sürece doğru ilerlemesi ile günümüzde her markanın ve tasarımcının kendine ait stillere sahip olduğu da söylenebilir. Günlük yaşamın değişmesi ile farklılaşan dekorasyon stillerinde yine de hala bazı temel akımlar esin kaynağı olmayı sürdürüyor. Adından en çok söz edilen dekorasyon stillerinden bazıları hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

  • Retro

ABD ve Avrupa ülkeleri arasında 60’lı yılların sonlarında gelişmeye başlayan ve etkisi 70’lerin sonuna kadar devam eden bir akım olan Retro dekorasyon, geçmişin hoş anılarından kopamayanlara hitap ediyor. Canlı yeşil tonları, göz alıcı sıcak renkler, eğlenceli aksesuarlar ve yüksek enerjili bir atmosfer sunan Retro stil dekorasyon, aynı zamanda rahatlığın da ön planda tutulduğu bir kullanım vaat etmektedir. Geçmiş yıllarda yaygın olarak kullanılan farklı desen çeşitlerinin hakimiyetinde oluşturulan Retro mekanlar kadife ve pelüş kumaşların yaygın olarak kullanıldığı bir çizgiye sahiptir. İri desenlerle bezeli mekanların popüler olduğu Retro stil dekorasyonda ayrıca plastik ürün kullanımı da son derece yaygındır.

  • Klasik

Klasik stil dekorasyon aslında uzun süre boyunca pek çok dekorasyon tasarımcısına ilham kaynağı olduğundan, günümüzde tercih edilen tarzların büyük bir bölümünü içinde barındırır. Doğal malzeme kullanımının ön plana çıktığı klasik tarzın baş tacı unsurlar ise kesinlikle antika kategorisine giren eşyalardır. Klasik stil dekorasyonda prestijin ve lüksün simgesi olarak görülen antika eşyalar, metal bileşenler ile birlikte kullanıldığında daha da etkili bir atmosfer oluşur. Rahat bir tarz olarak da yorumlanan klasik stil, karmaşıklık ya da sıra dışı çizgilerin tercih edilmediği bir konsepte sahiptir. Bazıları için “modası geçmiş” olarak tanımlansa da klasik dekorasyonun vazgeçilmezleri geometrik şekiller, ufak boyutlu çiçek desenleri ve dantellerdir. Mobilyaların genellikle hazır üretim olduğu klasik stilde parlak unsurlara pek fazla yer verilmez ve daha çok gözü yormayacak pastel tonlar kullanılır.

  • Çağdaş

1950’lerin sonlarına doğru popüler hale gelen ve sonrasında dünyanın pek çok farklı ülkesinde kabul gören çağdaş stil dekorasyon, yuvarlak hatlı eşyaların çok sık kullanıldığı bir çizgiye sahiptir. Günümüzde bazı insanlar çağdaş stili modern tarz ile karıştırsa da, aslında hatların çok keskin olduğu modern tarz ile çok farklı bir dekorasyon akımıdır. Siyah ve beyaz uyumunun tercih edildiği çağdaş stilde, sadelik ve işlevsellik öncelikli tercihtir. Çağdaş stil dekorasyonun temel düşüncesi, eşya yerleşimi kadar boş alan bırakmaya da özen göstermek üzerinedir. Yaşam alanında nefes alacak boşluklar bırakılmaya özen gösterilen çağdaş stil dekorasyonda mekan görünümünü zenginleştirmek için doğal tonlar tercih edilir.

  • Uzakdoğu

Ülkemizde de özellikle son 1o yıl içinde popüler hale gelen Uzakdoğu stili dekorasyon şüphe götürmez ki, çok büyük bir oranda Çin ve Japon kültüründen etkilenmiş bir akımdır. Tamamen doğanın yansıması olarak yorumlanan Uzakdoğu stili dekorasyonda kullanılan tüm renkler doğadan alınmıştır. Sakin ve huzur veren mekanlar yaratmayı hedefleyen Uzakdoğu stili dekorasyonda aksesuarlar da büyük öneme sahiptir. Bu dekorasyon tarzında kullanılan aksesuarların hane halkına şans ve sağlık getirmesi gibi ritüeller bulunduğundan, mekanlarda odak noktası olarak belirlenen köşelere çeşitli hayvan figürleri konulur. Mumlar ve bambu malzeme ise Uzakdoğu stilin vazgeçilmezleridir.

  • Akdeniz

İspanya Krallığı’nın yüzyıllar öncesinden gelen saray kültürü ile İtalyan rahatlığının bir bileşimi olarak yorumlanan Akdeniz stili dekorasyonda, binlerce yıl öncesinde var olmuş Antik Yunan toplumunun çizgileri de hakimdir. Çoğu insan için Akdeniz ülkelerinin yüzyıllar öncesinde inşa ettiği evlerin günümüze göz kırpması olarak görülen Akdeniz tarzı dekorasyon, Avrupalılar tarafından “Modern İspanyol Tarzı” olarak da isimlendirilir. Basit eşyaların tercih edildiği bu tarzda daha çok konforun ve işlevselliğin ön planda tutulduğu görülür. Akdeniz stili dekorasyonda mobilyalar her ne kadar basit tasarımlara sahip olsa da, son derece geniş bir yelpazeye yayılan ürün çeşitliliği olduğu söylemek mümkündür. Dokulu duvarların hakim olduğu Akdeniz stilinde favori renkler ise kuşkusuz beyaz ve mavi tonlarıdır. Cam ürünlerin doğal ahşap ile birlikte kullanıldığı bu dekorasyon akımında ağır ve cilalı mobilyalar tercih edilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.