Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dekorasyon temelleri, işlevsellik

31 Ağustos 2012 2.194 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev ve ticari mekan dekorasyonunda dış görünüm kadar önemli olan işlevsellik, mekanın kullanışlı çözümler ile hayatı kolaylaştırmasını sağlar. Restoranlardan otellere tüm ticari mekan tasarımlarında görselliğe odaklanılırken, çoğu zaman mekanın işlevselliği göz ardı edilir. Müşterilerini ağırlarken rahat etmelerini sağlayamayan ticari mekanların ne kadar görkemli bir dekorasyona sahip olursa olsun başarılı olamayacağı unutulmamalıdır. Aynı durum ev dekorasyonu için de geçerli olduğu söylemeye gerek yok. Zira ev kavramı; kişinin günlük yaşamın stresinden ve kaosundan uzaklaştığı, yalnızca kendine ait olan, dinlenerek ertesi gün için yeterli enerjiyi depolayabildiği ve ruhsal açıdan rahatlayabildiği yaşam alanı demektir. Kişinin dış görünümden başka bir şey düşünmeden işlevsellik ve konfor yerine görselliğe önem vermesi, misafirlerin de ötesinde bizzat kendisini “kendi evinde” rahat edememesi manasına gelmektedir.

İnsanlar gibi mekanların da belirli bir kişiliğe sahip olduğu ve bu nedenle de tasarımların bu kişiliği yansıtır biçimde yapılması gerekir. Ev dekorasyonuna doğrudan mekan boşken duvarları boyayarak başlamak yerine önce kendi yaşam tarzınızı ve günlük alışkanlıklarınızı düşünmelisiniz. İşlevsel bir mekan yaratmak için evde yaşayan insanların da alışkanlıkları ve zevkleri de düşünmeniz gerektiğini unutmayın. Geleceğinizi planlar gibi evinizin dekorasyonu konusunda da acele etmeyin ve üzerinde düşünerek kendiniz için en uygun yaşam alanını oluşturun.

Ofis dekorasyonu için ayrıca önemli olan işlevsel tasarımlar, ofis çalışanlarının iş verimliliğini doğrudan etkilemektedir. Modern teknolojiler sayesinde bilgisayar odaklı yürütülen işler genellikle ofis mobilyalarıyla yapılmakta ve bu nedenle de çalışanların herşeye kolay ve hızlı bir şekilde tek merkezden ulaşabilmesi önem kazanmaktadır. Büro koltuğundan kalmasına gerek kalmadan tüm ihtiyaçlarına rahat bir şekilde ulaşabilen kişi, çok daha hızlı ve yüksek verimli bir çalışma temposu yakalayacaktır. Bu nedenle tıpkı evlerde olduğu gibi ofis dekorasyonunda da işlevselliğin iyi düşünülmesi gerekir. Dekorasyon yalnızca göze hitap eden renklerin bir araya getirilmesi değildir. Çünkü bizzat insanın kendisi basit bir canlı değildir ve bu nedenle bu kompleks yapılı canlının tüm ihtiyaçlarının karşılanması için birçok farklı bileşenin değerlendirilmesi gerekir.

Evler, ofisler ve ticari mekanlarda kullanılacak mobilyalarda her zaman rahatlığın ve işlevselliğin ilk tercih sebebi olması gerekir. Müşterinin rahat etmesini düşünen işletme sahipleri, evinde konforlu zaman geçirerek “gerçek anlamda” dinlenmek isteyenler ve iş ortamının zaten stresli olan ortamında en azından fiziksel açıdan rahat etmek isteyen herkesin mobilya tercihleri rahatlık vaat eden ürünlerden yana olmalıdır. İşlevsellik mekan tasarımının gerçek anlamda başarıya ulaşmasını sağlayan dekorasyonun en önemli ve ustalık isteyen bileşenidir.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.