Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Dekorasyon temelleri, mobilya düzeni

1 Eylül 2012 1.932 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyon denince pek çok insanın aklına gelen ilk şey olan mobilyalar, mekan tasarımının en önemli bileşenleri arasındadır. İnsanların mekanda geçirdikleri zamanın büyük bir bölümü mobilyaların üzerinde geçtiğinden, mobilyaların dış görünüm kadar konfor açısından da beklentiyi karşılaması gerekir. Bir başka değişle etkili bir dekorasyonun püf noktası, mobilyaların göze olduğu kadar rahatlığa da hitap etmesidir. Ev ve iş yerleri için mobilya seçimi yapılırken mekanın boyutu, doğal ve yapay ışık ile olan ilişkisi, mekanda yer alan diğer öğeler ile uyumu, mekandaki renk tonları gibi birçok farklı konunun dikkate alınması gerekir. Mobilya mağazalarında farklı dekorlar içinde görülen ve çok beğenilen mobilya takımlarının eve yerleştirildiğinde beklenen etkiyi yaratmaması, insanların yaygın olarak yaşadığı sorunlar arasındadır. Ayrıca doğru seçilmiş mobilyaların mekana uygun bir şekilde yerleştirilmemesi halinde de beklenen etki oluşmayacak ve büyük olasılıkla bir hayal kırıklığı yaşanacaktır.

İşlevsel olduğu kadar estetik anlamda da başarılı bir mekan tasarlamak için ilk adım olarak mekanın bir tasladığını çizin. Bu aşamada çizeceğiniz taslağın profesyonel bir mimarınki kadar detaylı ve hatasız olması gerekmemektedir. Kabataslak bir çizimle dahi mobilya düzenini oldukça başarılı ve kapsamlı bir biçimde planlayabilirsiniz. Prizler, pencereler ve havalandırma delikleri mobilyaların yerlerini belirlerken özellikle dikkat etmeniz gereken konular arasındadır. Deyim yerindeyse odanın en can alıcı bölümünde yer alan bir prizin önüne üçlü bir koltuk koymanız halinde çağın gereksinimi olan elektronik aletleri kullanırken büyük bir zorluk yaşayabilirsiniz.

Mekan tasarımında renkler, dokular, mobilyalar ve aksesuarlar kadar önemli olan aydınlatma, mobilya düzenini belirlerken yol göstericiniz olacaktır. Kullanacağınız mobilyaların ölçüsünü önceden bilmeniz ve elinize bir metre alarak mekanı ölçmeniz, işinizi büyük oranda kolaylaştıracak ve son dakikada ortaya çıkan tatsız sürprizler nedeniyle keyfinizin kaçmasını engelleyecektir. Mekanın odak noktası olarak tabir edilen ışığın ve algının en yoğun olduğu bölüme bakan bir pozisyonda yerleştireceğiniz mobilya takımının ana parçası, mobilya düzenlemesi sürecini büyük oranda kolaylaştıracaktır. Eğer odanın odağı sizin için televizyon ise mobilya düzenini bu şekilde ayarlamanız gerekir. Ayrıca mekanı tasarlarken mobilyaların boyutlarını ve ağırlıklarını düşünmeniz, odada çok daha rahat değişiklik yapmanızı sağlayacaktır. Mobilya parçaları arasında gerektiği kadar geçiş alanı bırakmanız gerektiğini unutmayın ve odada nefes alacak boş alan bırakmaya çalışın.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.