Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dekorasyona başlarken

1 Ekim 2012 2.380 kez okundu Yorum yapılmamış

Moda milyarca doların döndüğü dünyanın en büyük sektörlerinden biridir. Moda içine ayakkabılar, kıyafetler, yaşam tarzımız hatta dekorasyonda girmektedir. Modacılar ve tasarımcılar her yıl ürettikleri tasarımlar ile yeni, farklı tarzlar ortaya koymaktadır. Zamanla bir akıma dönüşseler de, dekorasyonda değişim hızlı olmamaktadır.  Moda içinde çok az hareket alan dekorasyon, var olan trendleri ile değişimi yavaş yaşamaktadır.

Dekorasyon trendleri arasında çok önemli olan stiller, ufak değişimler ile evlerde yerini almaktadır. Bir evin dekorasyonunu bir stile göre dekore etmektense belirli noktalarda kullanmanın daha iyi çözümler getirdiğini hepimiz artık biliyoruz. Çünkü stiller, belirli şehirler ve ülkelerin şartlarına göre şekillenmektedir. Örn. Provence stil dekorasyon, güney Fransa’nın bağ evlerinin tasarımıdır. Bu stili alıp, metropol hayatının gökdelenlerinin arasında uygularsanız, başarılı sonuçlar elde etmeniz zordur. Ama doğanın içinde müstakil bir eviniz varsa rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Dekorasyon trendlerini yaşanılan alanlar belirlemektedir. Bu nedenle, Provence stilin nazik detayları olan dresuarları, antreniz de veya salonun bir köşesinde kullanabilirsiniz. Akdeniz stili dekorasyonu yazlık evinizde kullanabilir, klasik bir dekorasyon uygulamasını, modern tasarımlar ile karıştırabilirsiniz. Renkler ve stiller arasında müthiş bir uyum vardır. Kullanacağınız renkler ile, kullanılan mobilyalar uyum içinde olursa uygulamada başarı kazanılmaktadır. Çok açık duvarları olan bir salonda koyu renk ahşap mobilyalar etkisini vermeyecek ve kalabalık bir hava yaratacaktır. Bu nedenle mobilya ve renkler arasındaki uyum iyi düşünülmelidir. Boşluk kalan alanların iyi değerlendirilmesi ve eşyalar arasında kopukluklar olmaması için aksesuar kullanımını düzgün yapmak dekorasyonda tamamlayıcı etkiyi beraberinde getirecektir. Unutulmamalıdır ki, iç mimarlar evlerde ve mimarideki hataları şaheserlere dönüştürürler. Çünkü dekorasyon, hataları örtmelidir veya ortaya şık bir obje, alan olarak çıkarmalıdır. Bu sayede ortaya stili olan ve kaliteli bir çizgi çıkmaktadır.

Dekorasyonda takip etmeniz gereken bir stil gerekliliği yoktur. Hoşlandığınız ve sevdiğiniz her tarz uygulanabilir. Önemli olan stillerden esinlenmek ve renkler, uyum, aksesuar uygulamalarını nasıl kullanacağınızı bilmektir. Stilleri takip edip, uygulamaya çalışmaktansa uyum ve renkler konusunu incelemenizde fayda vardır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.