Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar, Genel

Dekorasyonda bakır objeler

26 Mayıs 2012 3.569 kez okundu Yorum yapılmamış

Bakır, pirincin yani çinkonun karışımından elde edilen bir maddedir. Bakırın nedense hep eskiyi anımsatan bir tarafı vardır. Eskiden büyüklerimizin mutfaklarında sıklıkla rastladığımız bakır tencere ve tavalar, teknolojinin gelişmesi ve bakırın bakım isteyen bir madde olmasından dolayı, raflara kaldırıldı. Kıyılamayıp raflara kaldırılanların çoğu, bir zaman sonra eskiciye satıldı, geri kalan bakır parçalar ise, kuşaktan kuşağa yadigar kalarak günümüze kadar geldi. Son 3-4 senedir ise, dekorasyonda nostaljik esintilerden dolayı bakır eşyalar tekrar üretilmeye ve kullanılmaya başlandı.

Eskiden mutfak eşyalarında fazlaca rastlanan bakırlar, şimdilerde hemen hemen dekorasyonun her ayrıntısına girmiş durumda. Bakır kahve fincanı kapsülleri, yanına yine bakırdan lokumluklar, bakır bir tepsi içinde şıklık kazandırılmış. Kahvenin bakır cezvede pişeni makbuldür derler ama zaman içinde kalaylanması gerektiğinden, artık kimse uğraşmak istemiyor, bakır cezveler sadece süs olarak mutfak duvarlarını süslüyorlar.

Bakır objelerden belki de en sık rastladığımız, ışıklandırma, aydınlatma elemanlarıdır. Bakır boru üzerine sıralanmış, otantik bakır figürleri, eskinin fenerlerini gaz lambalarını andıran görüntüleriyle evlerimizi süslüyorlar. Aydınlatmada çok sık kullanılmasının bir başka sebebi ise, bakırın hafif bir madde olması ve kolay işlenebilmesinden kaynaklanıyor.

Bakır tel işlemesi aslında geçmişi Osmanlıya kadar dayanan, geleneksel ve belki de unutulmaya yüz tutmuş sanatlarımızdan birisidir. Özellikle Gaziantep yöresine ait olan bu geleneksel el sanatımız,  tek parça halinde yapılır ve ustanın el emeği göz nuru olarak, evlerimizi süslerler. Tek tek üretimi yapıldığı için, hiçbir ürün diğerine benzemez, size özgü olur.  Bakır işlemesinde çakma, çizme ve çekiç yöntemleri kullanılır ve sadece bir ürünün ortaya çıkması haftaları almaktadır.

Bakır badiyalar, çerezlikler, fincanlar, bardaklar, çaydanlıklar, kaşıklar, masalar, maşrapalar, mangallar, ibrikler, sütlükler ve başka bir çok çeşit eşya bulunmakta. Bakır kızılı dediğimiz ayrı bir tonu da olan bakırı ayrıca kapaklı servisleri de mevcut. Şık bir sunum yapmak istiyorsanız eğer, kapaklı bakır servisliklerinden mutlaka almalısınız. Yalnız kalayından çok emin değilseniz, tabağın alt kısmına aynı oranda yağlı kağıt kesin ve mesela pilavınızı onun üzerine dökün, tam orta kısma çoban kavurmanızı ekleyin ve kapağını kapatarak masaya getirin.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.