Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dekorasyonda çiçek deseni kullanımı

2 Mayıs 2013 2.935 kez okundu Yorum yapılmamış

çiçek desenleriKlasik dekorasyon denince akla gelenlerin başında yer alan çiçek desenleri, son yılların popüler dekorasyon stili Vintage tasarımlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Doğada her renkte bulunduğu için çiçekleri desen olarak kullanmak dekorasyona yeni bir soluk, yüksek enerjili bir atmosfer kazandırır. İngiliz tarzı dekorasyonun da vazgeçilmezleri arasında yer alan çiçek desenleri duvar kağıtlarından koltuk döşemelerine, perdelerden halılara dekorasyonu ilgilendiren hemen her yerde kullanılabilir. Mekan atmosferine romantik bir hava katmak için tercih edilebilen çiçek desenleri, nötr tonlara ağırlık verilmesiyle İskandinav tarzına göz kırpan mekanların biraz daha canlı görünmesine de yardımcı olacaktır. Gelişen üretim teknoloji sayesinde neme dayanıklı ve hatta su ile temas kurabilen duvar kağıtlarının da üretilmesiyle birlikte çiçek desenlerinden banyo dekorasyonunda dahi faydalanmak ve banyoya gören herkesin şaşırmasını sağlayacak ferah bir hava katmak da mümkündür.

çiçek deseniÇiçek desenlerinin renkleri kadar desen aralığı da önemlidir. Salon veya oturma odası fark etmeden herhangi bir yüzeyde çiçek deseni kullanılmaya karar verildiğinde öncelikle mekandaki diğer desenlerin incelenmesi gerekir. Zira çok fazla desen kullanılan bir mekanda geniş bir yüzey alanının sık çiçek desenleriyle kaplanması, gözlerin yorulmasına ve mekanda bir desen kargaşası yaşanmasına sebep olabilir. Küçük geometrik desenlerin kullanıldığı bir mekanda iri ve aralıklı çiçek desenlerini tercih etmek bu görsel kargaşanın önlenmesini ve mekandaki genel tasarım bütünlüğünün bozulmamasını sağlayacaktır. Güneşlik veya tüllerde çiçek deseni tercih etmek de mekana ferahlık katan bir tercih olacaktır. Doğal ışık geçişiyle daha belirgin hale gelen çiçek desenleri ile yüksek enerjili bir tasarım yaratılabilir.

çiçek deseni yastıkDekorasyonda çiçek deseni kullanımıyla ilgili unutulmaması gerekenlerden biri de, tercih edilen çiçek desenindeki renklerin en koyu ya da en açık tonunun mekanın vurgu renklerinden biri olmasıdır. Bu şekilde bir tercih yaparak gören herkesin beğenisini kazanacak ve mekandaki diğer renklerle tezat oluşturmayacak bir uygulama yapılabilir. Sade döşenmiş bir salonda koltuk takımlarına renk katacak küçük koltuk yastıklarında çiçek deseni dahi kullanmak farklı bir etki yaratarak, bu küçük koltuk yastıklarının ilgi odağı haline gelmesi sağlanabilir. Bu şekilde evinde kullandığı eşyalarda değişime gitmek istemeyenler en pratik çözüm olarak bir demet renkli kır çiçeğinin resmedildiği tek bir tabloyu duvarına asarak dahi çiçek desenlerinin farklı etkisinden yararlanabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.