Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dekorasyonda gri ve pembenin uyumlu dansı

4 Ekim 2012 5.713 kez okundu Yorum yapılmamış

Gelecek sezonun yükselen trendleri arasında yer alan gri ve pembe kombinasyonları, 1980’lerde oldukça moda olan ve daha sonra unutulan bir dekorasyon akımının günümüze uyarlanmış halidir. Pastel tonların metalik gri tonları ile uyumlu bir görsellik oluşturduğu uzun süre önce fark edilse de, sürekli değişen dekorasyon trendlerinde sıra pembe ve gri kombinasyonlarına bir türlü gelememişti, ta ki bugüne kadar… Çağdaş dekorasyon akımıyla son derece uyumlu olan gri ve pembe kombinasyonu, özellikle bu dekorasyon stilinde yaygın olarak kullanılan metal unsurlu aksesuarlar ile daha da şık bir hale gelmektedir. Pembe renkli perdeler ilk bakışta ev dekorasyonu için biraz gösterişli gibi görünse de, gri tonlarının hakim olduğu zemin ve mobilya modelleri ile ortaya önceden tahmin edilmesi güç bir uyumun çıktığı da bir gerçek.

Salon dekorasyonunda renk kombinleri konusunda kararsız kaldıysanız, birbiriyle son derece uyumlu bu iki rengi düşünmeniz faydalı olabilir. Pembenin en koyu tonları ile grinin en açık tonları bir arada kullanmak salonun ferah bir havaya kavuşmasını sağlayacaktır. Benzer bir biçimde çok fazla doğal ışık alan mekanlarda parlaklık sebebiyle göz kamaştırıcı bir etki oluşuyorsa, mekanı grinin en koyu tonları ile pembenin en açık tonlarıyla dekore ederek bu sorunu da kolaylıkla aşabilirsiniz. Açık tonlu pembeler ile koyu griler mekanın çok iddialı ve gereğinden fazla gösterişli görünmesini engelleyecektir. Özellikle dikkat çeken aksesuar kullanımı nedeniyle algının dağıldığı mekanlar için pembe ile gri rengi kombinlemek oldukça uygun bir çözüm olabilir.

Fuşya renginin perdelerden kanepelere dekorasyon trendlerine her geçen gün daha da fazla etki ettiği günümüzde, gri tonlarıyla birlikte kullanılan fuşya renkler özellikle Avrupa’da yılın trendi haline geldi. Gri rengin kendine has bir sadeliği ve zarafeti bulunduğundan, göz alıcı ve kendi başına ilgi odağı olan fuşya renkli mobilyalar için en ideal tercih olacaktır. Geleneksellikten vazgeçemeyenler için de doğru tercih olan pembe ve gri renk kombinasyonları, klasik tarzda döşenen mekanların albenisini büyük oranda arttıracaktır. Sıradanlıktan uzaklaşarak karakter sahibi bir mekan tasarlamak için “ölçülü” bir biçimde kullanılan pembe renk mekanın yüksek enerjili hale gelmesini sağlarken, beraberinde mekana sadelik katan gri renkle de dekorasyonun abartılı hale gelmemesi sağlanacaktır.

Duvar rengi olarak pembeyi tercih etmek ciddi anlamda çok iddialı bir tercih olduğundan, duvarlarda daha çok açık gri tonlarına yönelmekte fayda var. Ancak her ne kadar duvar rengi olarak grinin en açık tonları da tercih edilse mekanda bir donuk bir hava oluşacağından, atmosfere canlılık katmak için tercih edilecek en uygun renk pembe ve tonları olacaktır. Pembe bir sırt yastığı, pembe tonlarının hakim olduğu bir tablo ve hatta pembe renk güller dahi evinizin tüm havasının değişmesini sağlayabilir.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.