Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Dekorasyonda iç kapıların etkisi

12 Haziran 2012 2.923 kez okundu Yorum yapılmamış

Bir evin bütünlüğünü sağlayan iç kapılar, dekorasyon içinde en önemli noktalardan biridir. Son yıllarda, modern tasarım mantığının tüm mobilya imalatlarına girmesi iç kapılarda hoş ve farklı dokunuşlara sebep olmuştur.

Geçen yıllara kadar, evlerimizde ahşap ve üzeri yağlı boyalı iç kapılar kullanmaktaydık. Genelde, beyaz yağlı boya ile boyanan bu kapılara halen eski binalarda rastlamaktayız. Zaman içinde, Amerikan panel kapıların yarattığı bir furyaya girdik. Bu, ön ve arka yüzü sıkıştırılmış yongalardan oluşan, panellerin ortasına peteklerin yerleştirilmesi ile imal edilen kapılar suya dayanımlarının zayıf olması, darbe mukavemetlerinin olmaması nedeni ile bizleri çok yormuştur. Üstelik Amerikan panel kapılarda kullanılan renklerin beyaz, kahverengi gibi düz tonlar olması, evlerimizde görüntüsel olarak zayıf bir görsellik oluşturmaktaydı. Zaman içerisinde, Amerikan panel kapılarda da renk çeşitleri artmış, ama görüntüsel olarak farklılık arayanları çok tatmin etmemiştir. Son dönemlerde, kapı üreticilerinin tasarımcılarla çalışmaya başlaması, dikkat çekici kapı modellerinin oluşumuna olanak sağlamıştır. Mobilya kapılar, cam kapılar ve pvc kapılar tasarım olarak uç noktalarda, her zevke ve her eve uygun özel modeller çıkarmaktadır. Özellikle, mobilya kapıların; teak, meşe, zeytin, zebrano, abanoz, bambu, maun, açık ya da koyu ceviz gibi pek çok kaplama türünü kapı imalatlarında kullanıyor olması, evlerde mobilya ve duvar renklerine uygun iç kapı yaptırabilme olanağı sağlamaktadır. Salon girişlerinde uygulanan çift kanat veya bir buçuk kanat iç kapılar, camlı yapılarak salonlara girişte estetik bir görüntü, salon içinde ise ferah bir genişlik hissi sağlamaktadır. İç kapılarda, üzerine uygulanabilen farklı desen ve modeller sayesinde, çocuğunuzun kapısını istediği çizgi film karakterinde veya genç kızınıza renkli papatyalarla süslenmiş bir kapı yaptırabilirsiniz. Cam kapı seçeneklerinde, camların içine yerleştirilmiş bir ağaç figürü kullanabilir, salonunuza veya yatak odanıza girişte ilkbahar ve sonbahar teması oluşturabilirsiniz.

İç kapıların ev dekorasyonunda yarattığı yeni değişimler evlerde görselliğin kalitesini arttırmaktadır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.