Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dekorasyonda İskandinav esintisi

19 Ağustos 2012 1.808 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyonla ilgili pek çok kültürün kendine özgü gelişmiş tasarımları ve uygulamaları vardır. Tarih boyunca toplumlarda çok çeşitli dekorasyon akımları oluşmuş ve uygulanmıştır. Dönemlerine damgasını vuran tarzlar günümüzde dahi uygulanır ve kullanılır olmuştur. Çok şatafatlı ve gösterişli dekorasyonlar olsa da sadelik ve sıcaklığın bir arada uygulandığı akımlar da gelişmiştir. Bunlardan en belirgin ve öne çıkan stillerin başında İskandinav tarzı dekorasyon gelmektedir. Bu stil hem sadelik hem de canlılık oluşturan, bunları bir arada başarabilen yegane uygulamalardandır.

İskandinav stil dekorasyon, bu bölgede yaşayan bireylerin yılın büyük bir bölümünde güneşin pırıltısının olmadığı ve doğal aydınlıktan olabildiğince çok yararlanmak adına geliştirdikleri bir tarzdır diyebiliriz. Işığı ve ferahlığı daha fazla hissetmek, sadelik ve de renkliliği birlikte harmanlamak adına beyaz rengin hakimiyeti vardır.

Genel olarak bu tarz dekorasyonda duvarlar, pencere çerçeveleri hatta çoğu zaman mobilya gurupları bile beyaz ağırlıktadır. Mobilya seçiminde önemli olan, rahat ve fonksiyonel olmasıdır. Kalabalık bir eşya yerleşimi yoktur. Yer döşemelerinde ve mobilyada naturel ürünler ön plandadır. Beyaz ya da açık tonda boyanmış duvarla doğal ve koyu ahşap uygulamalar ayrı bir hava katmaktadır. Aksesuar kullanımı çok fazla olmamakla birlikte, kullanılsa da açık tonların içine renk katacak sıcaklık hissi veren renkte aksesuarlar kullanılmaktadır. Renkli yastıklar, duvar resimleri, rengarenk halı ve şık objeler kullanılabilmektedir. İskandinav tarzının önemli özelliklerinden biri de oldukça düzenli yerleşim şeklidir. Açık tonda renkler ve canlı renklerin kontrastılığının öne çıktığı bu stilde, rustik mobilyalar da kendisine yer edinebilmektedir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.