Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel, Mobilya

Dekorasyonda kadife kullanımı

19 Haziran 2013 2.793 kez okundu Yorum yapılmamış

kadifeArapça’da, tüylü, havlı, saçaklı anlamlarına gelen “kataif” kelimesinin çoğulu olan “kadife”, uzun havlı kumaşa verilen isimdir. Kadife, dokuma aşamasında kumaş hammaddesine ait liflerin uzun bir şekilde bırakılması suretiyle oluşturulan yumuşak bir kumaştır. Kumaş, yün, naylon ya da ipek ile dokunur. Eskiden tüm kadifeler ipek ve pamuk ile dokunurdu. Artık sentetik naylon gibi malzemeler ile de dokunabilmektedir.

Kadife kumaş, birçok amaç ile kullanılmakta, geleneksel dekorasyon stilinde kadifeyi en çok da koltuklarda görmekteyiz. Gelişen teknolojiler, değişen beğeniler ile kadife artık duvar kağıdında dahi karşımıza çıkan dekoratif malzeme olmuştur.

Kadifenin kullanıkadife koltkldığı dekorasyon tercihlerine şu şekilde örnekler vermek mümkündür:

  • Kadife koltuklar: Yumuşak bir formu ve parlak bir görünümü olan kadifeler, rahat ve şık koltuklar için ideal seçimlerden biridir. Ancak, kadife koltuk kullanımlarında unutulmaması gereken hususlar bulunmaktadır. Kadife silinmesi ve temizlenmesi zor bir kumaştır. Eğer evde küçük çocuk varsa, çok sık misafir ağırlanıyorsa, koltukların sık sık kirlenmesi söz konusu olacaksa kadife koltuklar pratik olmayabilir. Ayrıca, kadife koltukların genelde modelleri ağır modeller olmaktadır. Spor bir dekorasyon stili içinde kadife koltuklar da çok uygun olmayacaktır. Daha geleneksel dekorasyon stillerinde tercih edilmesi uygundur.
  • Kadife abajurlar: Abajurlar sadece aydınlankadife halima amaçlı değil, görsel olarak da dekorasyonu tamamlayıcı unsurlar olarak göze çarpmaktadır. Son dönemde abajurlarda yaratıcılık sınır tanımamakta, birçok malzeme abajur şapkalarının tasarımında kullanılmaktadır. Bunlardan biri de kadifedir. Şapkanın komple kadife kumaştan tasarlanması ya da başka bir malzemeden olan abajur şapkasının üstüne kadife kumaştan desenler yapılması gibi seçenekler söz konusudur. Kadife abajur tercih edilecek ise unutulmaması gereken husus; kadifenin ışığı baskılayıcı bir etki göstereceği, bu nedenle kadife abajurların aydınlanma ihtiyacının da önemli düzeyde olduğu durumlarda tercih edilmemesi ya da en azından sadece desen boyutunda tercih edilmesi gereğidir.kadife1
  • Kadife duvar kağıdı: Kadife dokulu duvar kağıtları son dönemin en hoş trendlerinden biridir. Evlerde ve ofislerde tercih edilen kadife duvar kağıtları uygulandıkları ortama çok zengin bir hava katmaktadır. Birçok renk ve desen ile de tüketicilere sayısız seçenek sunulmaktadır. Ancak, kadife duvar kağıtlarının silinebilir özelliğinin olmadığı unutulmamalı, bu anlamda bir beklenti söz konusu ise kadife duvar kağıdı uygulanmamalıdır. Ayrıca, kadife duvar kağıdı uygulanırken kesinlikle kağıtlar üstüste gelmemelidir. Aksi halde kısa zamanda kağıt deforme olacaktır. Bu nedenle iyi bir ustalık hizmeti alınmalıdır.kadife puf

Kadifenin kullanıldığı diğer dekoratif ürünlere; kadife halılar, kadife seccadeler, kadife tablolar, kadife minderler, kadife sticker’lar, kadife puflar, kadife yatak örtüleri gibi eşyaları örnek vermek mümkündür. Kadife kumaş; bunlar dahil kullanıldığı tüm ürünlere ağır, kaliteli, zengin bir görünüm katan nadide bir dekoratif malzemedir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.