Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dekorasyonda leopar deseni kullanımı

18 Mart 2013 2.728 kez okundu Yorum yapılmamış

En baştan söylemekte yarar var ki, ev dekorasyonunda leopar desenli yüzeylere yer vermek oldukça iddialı bir tercih olacaktır. Özel bir tema geliştirerek ev dekorasyonuna sıra dışı bir etki katmak isteyenler, leopar deseninin bilinen vahşi enerjisinden faydalanabilir ve gören herkesin dikkatini çeken bir atmosfer yaratabilir. Ancak leopar deseni gerek kontrast oluşturma gerekse de mekandaki genel tasarım bütünlüğünü koruma açısından titizlikle kullanılması gereken bir etkiye sahiptir. Ev dekorasyonunda yatak odası, oturma odası ve geniş salonlarda tercih edilen leopar deseni, ortaya tam anlamıyla bir renk kargaşası çıkmasına da neden olabilir. Evler için olduğu gibi mağazalar ve özel tasarımın önemli olduğu sektörlerde çalışanların atölye ve ofisleri için de tercih edebileceği en iddialı yüzeylerden olan leopar desenin algı odağına yerleşeceği en baştan garantidir. Geniş alanlarda kullanıldığında daha ferah bir etki yarattığından, mağaza ve showroom gibi ticari işlemler de leopar deseninin yüksek enerjisinden faydalanabilir.

Ev ve işyerlerinde bir oturma grubunun tamamen leopar desenli kumaşlarla kaplanmasından ziyade tek bir kanepenin ya da koltukta leopar etkisinden yararlanılması daha etkili olacaktır. Leopar desen zaten mekan dekorasyonunda tercih edilebilecek en iddialı yüzeylerden olduğundan, tüm koltuk takımlarının bu etkiyi vermesi itici bir görünüm oluşmasına neden olabilir. “Az ve öz” kuralının geçerli olduğu leopar deseni kullanımında, dikkat geçici bir atmosfer ile göze batacak kadar rahatsız edici bir etki yaratan tasarımlar arasındaki ince çizgiye dikkat edilmelidir. Avrupa’da oldukça trend olan leopar desenlerinde siyah beyazın bilinen kontrastından da sıkça yararlanılır. Siyah beyazın bir araya geldiğinde oluşturduğu belki de en farklı desenlerden biri olan leopar yüzeyler, mekan bölmek için kullanılan basit bir perdenin dahi aksesuar işlevine sahip şık bir etki yaratmasını sağlayabilir.

Banyolarda leopar deseni kullanmak, tahmin edildiğinden daha da cazip bir seçenek olabilir. Beyaz fayanslara bir de beyaz küvet, klozet ve lavabonun eklenmesi ile fazla donuk bir görüntüye sahip olan banyolarda, fazla masraf yapmadan leopar desenler sayesinde çok daha yüksek enerjili bir tasarım yaratılabilir. Dikkat çeken estetik bir ayrıntı olarak banyo aksesuarlarında tercih edilen leopar deseni; altın, bronz ve gümüş rengi yüzeylerle birleşerek oldukça iddia bir banyo tasarımı oluşmasına yardımcı olabilir. Abajurlardan antre dolaplarına, yolluklardan paspaslara ev ve işyeri dekorasyonunun hemen her yerinde kullanılabilen leopar desenlerinin her zaman “belirli bir ölçüyü aşmamasına” dikkat edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.