Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dekorasyonda marin konsepti

17 Mayıs 2013 4.979 kez okundu Yorum yapılmamış

marin 1İngilizce’de denizcilik anlamına gelen “marine” kelimesinden türetilmiş olan marin konsepti, dekorasyonda deniz ve denizcilik ile ilgili renklerin, desenlerin ve aksesuarların kullanılması ile oluşturulan tarza verilen isimdir.

Marin renkler, denizci üniformalarından tanıdık gelen lacivert, mavi, beyaz ve kırmızı renklerinden oluşan bir renk skalasıdır. Bu renklerin her biri kombin edilen eşyalara münferit anlamda hakim renk olabilirken, iki veya daha fazlasının aynı eşya ya da aksesuarda birlikte kullanılması da söz konusu olabilmektedir.marin 2

Marin dekorasyonda deniz kabuğu, deniz yıldızı, deniz atı, deniz feneri, pusula, deniz haritası gibi denize ait detaylar da sıklıkla kullanılmaktadır. Bu detaylar birer biblo veya herhangi bir süs eşyası olarak kullanılabileceği gibi bir aksesuarın tamamlayıcısı da olabilmektedir. Örneğin; bir çiçek saksısının zeminin deniz kabukları, çakıl taşları ile donatılması, bir duvar saatinin üzerinde bu kapsamda süslemelerin olması gibi.

marin 4Marin desenler dendiğinde ise akla ilk gelenlerden biri çapadır. Gemileri sabitlemek için kullanılan önemli bir denizcilik aparatı olan çapa, görsel açıdan birçok eşyada veya tekstil ürününde tercih edilen desen olmaktadır. Çapa dışında deniz feneri, yıldız, pusula, vb. denizi hatırlatan birçok desen de yine söz konusudur. Marin desenler, koltuk kaplamaları, örtüler, halı, perde, minder gibi tekstil ürünlerinde tercih edilebileceği gibi duvar kağıdı gibi kaplamalarda da kullanılabilmektedir.marin 3

Marin konseptini dekorasyonda tercih etme kararı alındığında; genelde ferah ve duru renkleri içeren bu konsepti fazla desen, fazla aksesuar kullanarak göz ve ruh yorucu şekilde uygulamamak önemlidir.  Perde deseni olarak marin kullanılmış ise halının marin renklerden tek bir renk olması; marin desenli duvar kağıdı kullanılmış ise aksesuar olarak tek renk marin temalı eşyaların seçilmesi, fazla aksesuar tercih edilmemesi gibi hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.  Aksi halde, huzurun rengi olan maviyi yoğun şekilde içeren bu konsept, ruhunuzu daraltan, gözünüzü yoran yanlış bir uygulamaya bürünmüş olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.