Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dekorasyonda renklerin etkisi

8 Haziran 2012 2.444 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyonda renk seçerken çoğu insan mekanın bir tasarım bütünlüğüne sahip olması için uygun renkli ürünleri tercih ederken, çoğu zaman bazı renklerin insan ruhu üzerindeki etkileri göz ardı edilir. Özellikle son on yıl içerisinde yapılan son araştırmalar ile renklerin insan psikolojisi üzerinde doğrudan etkisi olduğu ve insanların farkında olmasalar dahi bazı renklere tepkiler verdiği bilimsel olarak kabul edilen bir gerçek haline dönüştü. Peki renklerin insan psikolojisi üzerinde bu kadar önemli bir etkisi varken, her insanın mabedi olarak gördüğü ve dinlenmek için koşarak gittiği evlerde de bu renk harmonisine dikkat edilmesi gerekmiyor mu?

İnsanlık tarihinin en eski dönemlerinden beri sahip olduğu ilginç renk ile insanları etkileyen ve birçok takıda kendine yer bulan Turkuaz, kendi başına bir renge dahi ismini vermiştir. İnsanoğlunun gördüğünde aklına gelen ilk şey Turkuaz taşı olduğundan, rengin adı da bu değerli taşla özdeşleşmiş durumdadır. Turkuaz rengi üzerine detaylı çalışmalar yapan bilim insanları, bu rengin insan üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğunu söylüyor. Zihinsel gücün daha etkili bir şekilde kullanılmasını da sağlayan Turkuaz rengi, özellikle yatak odaları ve yaratıcığın gerekli olduğu işler yapan kişilerin ofisleri için ideal seçim olabilir.

İnsanoğlu için her zaman temizliği, saflığı ve dinginliği ifade eden beyaz renk, huzurlu bir ortam oluşturmak isteyen insanların ilk tercihi olmalıdır. Birçok dekorasyon tasarımcısı beyaz rengin ayrıca mekanı daha da geniş gösterdiğini bildiğinden, küçük alana sahip mekanların duvarlarında genellikle beyaz renk hakimdir. Eğer evinizde küçük olduğundan şikayet ettiğiniz bir odanız varsa duvarlarda ve aksesuarlarda beyaz renge ağırlık vererek hem çok daha geniş görünen hem de çok daha huzurlu hissetmenizi sağlayacak bir mekan oluşturabilirsiniz.

Mor renk üzerine yapılan çalışmalar insanların mor renk ağırlıklı ortamlarda kendilerini daha güvende hissettiğini ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle iş yeri dekorasyonu için mor renk ideal bir seçim haline gelirken, bilhassa sigortacılık veya danışmanlık yapan şirketlerin bu renge ağırlık vermesinde yarar var. Ayrıca yeşil renk mekanlarda da yalnızca ruhun ve bedenin değil gözlerin de dinlendiği bilindiğinden, evlerde muhakkak yeşil renk objelere de yer verilmesi gerekiyor. Enerjinizin düşmesine neden olan renklerden olan gri renginse, mekan tasarımlarında yalın olarak kullanılması pek tavsiye edilmez.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.