Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dekorasyonda Renklerin Önemi

9 Aralık 2012 1.870 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyonda Renklerin Önemi

Dekorasyonda en çok dikkat edilmesi gereken durumlardan biri mobilyaların renk uyumlarıdır. Renklerin oluşum şekilleri nedeni çeşitli enerji türlerini barındırmalarını sağlamaktadır. Enerji türlerinin her biri sahip oldukları enerji nedeniyle insanların üzerinde çeşitli psikolojik etkilerde bulunurlar. Bu nedenle seçilecek olan renklerin sadece birbirleriyle uyumlu olmalarına değil başka faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekir. Burada hangi renklerin ne gibi etkilere sahip olabileceklerine bakılacaktır.

Kırmızı Renk : Bu renk enerjisi son derece yüksek olan bir renktir. Kırmızı rengin insanlarda uyandırdığı duygular arasında heyecan ,tutku, iyimserlik ve sıcaklıktır. İştahı arttırıcı etkisi bulunduğu için evin mutfak kısmında tercih edilmesi önerilmemektedir. Ayrıca bu renk dekorasyonda çok fazla kullanılırsa baş ağrısı saldırganlık ve sinirlilik gibi olumsuz etkilere yol açabilmektedir.
Sarı renk : Sarı renk sıcak ve umut verici bir renk olarak bilinir. Neşe verici ve özgürlüğe olan düşkünlüğü gösterir. İlham verici ve mantıklı düşünmeyi simgelediği için evlerin dinlenme odalarında yada kuzeye bakan kısımlarında kullanılmaya uygundur. Yatak odalarında kullanılması önerilmeyen bir renktir.
Turuncu Rengi : Bu renk ara renklerden biridir. Yani iki rengin karışımı ile oluşmuştur. Kırmızı ve sarı rengi karışınca ortaya turuncu çıkar. Dolayısı ile bu iki rengin göstermiş olduğu etkileri gösterebilmektedir. Turuncu renginin kullanılabileceği en uygun alanlar oturma odası, çocuk odası ve mutfaktır. Nedeni turuncu renginin enerji, heyecan ve istikrar sağlamasıdır.
Yeşil Rengi : Doğanın temel rengidir. Huzur veren bir renktir. Sinirlerin yatışmasını sağlar, sakinlik etkisi yapar. Bu rengin kullanımında aşırıya kaçıldığında tembellik ve kıskançlık gibi etkileri olabilmektedir.
Mavi Rengi : Bu renk sonsuzluğu ve denizi simgeler. Stresi engelleyici ve huzur vericidir.
Bu anlatımlardan görüleceği gibi her rengin değişik psikolojik etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle dekorasyon yaparken renklerin özelliklerine dikkat edilmelidir.

dekorasyonda renklerin önemi

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.