Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Dekorasyonda resim çerçeveleri kullanımı

6 Mart 2013 5.252 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyonun en keyifli ayrıntısı olan resimler, dünyanın dört bir yanında yüzyıllardan beri kullanılmaktadır. Evlerden işyerlerine her mekanda kullanabilen resimler, mekana kattığı değerde algı odağı haline gelebilir ve mekanın çok daha prestijli bir şıklığa kavuşmasını sağlayabilir. Resimlerin nasıl göründüğü kadar önemli olansa beraberinde kullanılan çerçevenin insanlar üzerinde bıraktığı etkidir. Ancak yine de çerçeveler resim daha zengin görünmesini sağlamak için değil, mekanın daha zengin bir dekorasyona sahip olması için kullanılmalıdır. Klasik dekorasyon tarzının vazgeçilmezi olan ahşap çerçevelerde son yıllarda moda olan renkler; altın, bakır, gümüş ve toprak tonlarıdır. Ancak resim çerçeveleri modern ve çağdaş mekan tasarımlarının da en çok kullanılan detaylarından olduğundan, malzeme konusunda neredeyse sınırsız seçenek olduğundan bahsedilebilir. Resim çerçevelerinin rengi, duvarda tercih edilen renkle uyumlu bir kontrast oluşturacak her tonda olabilir. Önemli olan resmin ve çerçevenin mekan bütünlüğüne dahil olması, mekandan ayrı bir unsurmuş gibi görünmemesidir.

Vintage, Country ve İngiliz tarzı döşenen evlerde ahşap çerçeveler kullanılarak çok daha zengin bir görünüm yaratmak mümkündür. Bu tür klasikleşen dekorasyon tarzlarında tercih edilebilecek en şık aksesuarlardan biri olan ahşap çerçeveler, daha görkemli ve “lüks” bir tarz oluşmasına yardımcı olur. Eskitilmiş ahşap çerçeveler ile Vintage vurgusuna gönderme yapmak mümkünken, bu çerçevelerle birlikte kullanılan siyah beyaz resimler geçmişe olan yolculuğun daha da etkili bir biçimde yansıtılmasını sağlayacaktır. El oyması ve değerli ahşaplardan yapılan resim çerçeveleri ise İngiliz tarzı dekorasyonlarda kullanılır ve hatta bu tarz mekanların vazgeçilmezlerinden biridir. Şömine üzeri kitaplık uygulamalarıyla birlikte kullanılan ahşap çerçeveli resimler ayrıca antrelerde de kullanılabilir ve böylece mekana girişten itibaren daha zengin bir hava katılması sağlanabilir. Resmin zemin olmadan ve çerçevelerin etkisine maruz kalmadan mümkün olan en yalın haliyle sergilenmesi isteniyorsa çerçeve tercihinde cam da kullanılabilir.

Modern dekorasyon uygulamalarında mekanda oluşan donuk etkinin kırılması için tercih edilen çerçeveler, TV üniteleri ve konsolların üst bölümünde kullanılabilir. Daha sıcak bir atmosfer yaratılmasını sağlayan resimlerin daha da dikkat çekici hale gelmesini sağlayan çerçeveler, son yıllarda trend haline gelen ahşap kurusu malzemeden de tercih edilebilir. Vurgu rengi belirlemek için de ideal tercihler arasında yer alan çerçeveler, beraberinde kullanılan resimdeki tonlara göre arzu edilen her renge boyanabilir. Arka planı oluşturan duvarın rengiyle tezat oluşturmayacak sıcak renkler tercih edilebileceği gibi, mekandaki bulunan sıcak renklerin etkisinin azaltılması için resim çerçevelerinde nötr tonlar da kullanılabilir. Yaratıcı tasarımlarla sunulan resim çerçeveleri ise resimden ziyade kendi başına bir algı objesi haline dönüşür. Farklı mekan tasarımlarının peşinde koşanlar ve dekorasyonun sıradan çizgisini kırmak isteyenler bu tür farklı çerçevelerin dikkat çeken etkisine başvurabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.