Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar, Duvar, Mobilya

Dekorasyonda siyah beyaz uyumu

5 Aralık 2011 3.308 kez okundu Yorum yapılmamış

Birçok yeni trend dekorasyon stilinde kullanılan renklerden farklı olarak, siyah ve beyaz renk insanlık tarihi boyunca yaşam alanlarında her zaman var olmuştur. Yenilemek istediğiniz mekanda hangi renkleri kullanmanız gerektiğine karar vermeye çalışırken, çoğu zaman siyah ve beyazın da bir renk olduğunu unutursunuz. Dekorasyon araçlarının tamamı bu iki rengin baskınlığı üzerine düşünülerek geliştirilmiştir. İç ve dış mekanların en küçük ayrıntısından, en büyük bileşenlerine kadar bu iki rengin kombinasyonunu görürüz.

Bu iki renk çok basit ve genel olduğunu düşünen çoğu insan, dekorasyon fikirleri geliştirirken üzerlerinde pek düşünmezler. Oysa bu iki rengin doğru kullanımı ile bir odaya inanılmaz bir derinlik ve güçlü bir imaj vermek mümkündür. Odanın konseptine ya da dekorasyon malzemelerine bakmaksızın; siyah beyaz dengesini yakalayarak, sandığınızdan çok daha başarılı yaşam alanları yaratabilirsiniz.

Siyah ve beyaz rengin doğru olarak kullanıldığı odalarda; ışık kırılmaları göze daha perspektif geleceğinden, odanın derinliği olduğundan daha fazla olarak algılanır. Eğer küçük bir odayı dekore etmek istiyorsanız, sıcak renkler kullanmak yerine siyah beyaz dengesini yakalamaya çalışmalısınız. Böylece insan beyninde oluşan imgeleme sayesinde odanız, olduğundan daha büyük olarak algılanacaktır.

Siyah rengi sabit eşyalarınızda kullanmak istemiyorsanız, aksesuar olarak kullandığınız dekorasyon araçlarında tercih etmeye çalışabilirsiniz. Yetersiz ışık alan odalarda sadece beyaz tonları kullanmak yerine, duvarların kesiştiği noktalarda siyah renge sahip eşyalar kullanmayı deneyin. Siyah renkten beklenmeyecek bir şekilde odanın derinliğini önemli ölçüde arttıracaktır.

İnsan psikolojisi üzerinde yapılan son araştırmalara göre; vakit geçirilen ortamda bulunan renkler beyaz tona yaklaştıkça, beyin üzerinde sakinleştirici bir etki göstermektedir. Bu durum yatak odanız için ideal olarak kabul edilebilinecek bir etki olsa da, iş yeriniz ya da oturma odanız için uygun olmayabilir. Ayrıca eğer insanların dikkatini dekore ettiğiniz odanın belirli bir bölüme doğru çekmek istiyorsanız, beyaz renge en iyi vurgu yapan siyah eşyaları seçmeniz son derece akıllıca bir tercih olacaktır. Beyaz renge boyanmış duvarlara sahip bir odada, siyahtan daha çok dikkat çekecek ve bir o kadar da uyum gösterebilecek bir renk yoktur. Eğer duvarlarınızda aksesuar aracı olarak tablo kullanmayı tercih ediyorsanız, tuval bütünlüğünü bozmadan şık görünüm sağlayabilecek çerçeveler seçmelisiniz. Resim çerçevelerinde kullanılan rengin tabloda kullanılanlardan daha belirgin olmaması gerektiğinden, tercih edilebilinecek en uygun renk siyahtır.

Yatak odalarınızın duvarlarında beyaz rengi tercih etmek hem dinlenme kalitesini arttırmak hem de sabah ışığını verimli kullanabilmek açısından doğru bir seçim olabilir. Yatak örtülerinde ve yastıklarınızda beyaz rengi tercih ediyorsanız, yatak başının siyah olması çok daha pozitif bir etki yaratacaktır. Siyah renk yatak mobilyası beyaz renk yatağınızın çok daha temiz ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.