Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar, Duvar

Dekorasyonda tablolar

18 Kasım 2011 2.335 kez okundu Yorum yapılmamış

Günümüzde dekorasyon kavramı o kadar geniş açıları ile ele alınmakta ki evimize aldığımız her parçanın tüm bütünlüğü bozmamasına dikkat etmek bu kavramın kuralları arasına girdi. Modern teknolojinin gelişmesi ve tercihlerin değişmesiyle beraber daha önce müzeler veya sergilerde gördüğümüz tablolar artık evimizin her köşesinde bütünleyici görev üstlenirken, Leonardo da Vinci’yi kıskandıracak renk uyumları bir evi, odayı ısıtan veya ruh kazandıran parçalardan biri haline getirdi. Tablo seçeneklerin fazla olması her istek ve tercihi karşılamaktadır.  Fakat bu istek ve tercihler karşılanırken yani evinizi bütünleyecek tabloyu seçerken uzmanların göz önünde bulundurulması gereken birkaç önerisini hatırlamalıyız.

Tablonuzu seçerken onu hangi odanıza asacağınızın karar verilmiş olması gereklidir. Çok sevdiğiniz bir tabloyu dekorasyonun aykırılı üzerine asmanız o tablodan zaman geçtikçe soğumanıza bile neden olabilmektedir. Yani tablo için dekorasyon değil dekorasyon için tablo seçilmelidir.

Siyah-beyaz bir tablo kullanmak istediğinizde bütünleştirilecek ortamın mat renklerle kaplı olması tablonuzun  dekorasyon içinde kaybolmamasını sağlayacaktır. Beyaz bir duvara asılacak beyaz ağırlıklı bir resim siyah çerçeveler içinde çok daha özenli bir görüntü sağlar.

 Odanızın canlılığını sağlamak için birden fazla tabloda birleştirilen kompozisyonları kullanabilirsiniz. Bu sıralar çok sık olarak dekorasyonda kullanılan bu yöntemle duvarınızda anlam bütünlüğü sağlayacağınız gibi oda genelinde ise birden fazla tablo ile canlılığı arttırmış olacaksınız. Yalnız kompozisyonların çok fazla tabloya dağılmaması bütünlük açısından önemlidir.

Büyük tablolar dar alana sıkıştırmamalı mümkün olduğunca çevresinde geniş alan bırakılmalıdır. Ayrıca bu tablolar kullanılırken dikkati çekmesi isteniyorsa o odada farklı bir tabloya yer verilmemesi daha uygun olacaktır. Geniş alanda büyük bir tablo (özellikle dekorasyonun genel renklerini barındıran) odak noktası haline gelecektir. Küçük ölçekli duvarlarda kullanılan büyük tablolar odanın gerçek boyutlarından daha küçük gözükmesine neden olabilir.

Birden fazla resim asılmak isteniyorsa dekorasyona göre tek çerçevede sergileme imkânı bularak farklı resimler içerisinde anlam bütünlüğü sağlayabilirsiniz.  Tek çerçeve seçimleri ise bulunacak olan odanın simetrisi göze alınarak seçilmelidir.

Fotoğraf asılması istendiğinde dekorasyon hatta ev içinde asılacak fotoğrafın farklı boyutlarda aynısının bulundurulmaması özgünlük için önemlidir.  

Dekorasyonun bir bütün olduğunun unutulmaması gerektiğini, tablolarınızı seçerken veya asarken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları hatırlatmış olduk. Bu noktadan sonrası tamamen sizin istek ve tercihlerinize bağlı olarak dekorasyonunuzu canlandırmaya kaldı.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.