Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Dekoratif mermer merdiven kaplama

18 Mayıs 2012 6.415 kez okundu Yorum yapılmamış

Müstakil bir eviniz ya da dubleks bir daireniz varsa, katlar arasında erişimi sağlamak için merdiven kullanıyorsunuz demektir. Merdivenler dekorasyon açısından, eve çok fazla artı değer katan unsurlardan bir tanesidir. Sadece evlerde değil, apartman katları arasında, iş yerlerinde de kullanılan mermerler, özellikle mermer cinsinden seçilirlerse, yapıya sofistike ve dekoratif yapısı itibariyle her mekana uyum sağlarlar. Mermer merdiven, doğal taş yapısı ve doğru işçilik uygulaması ile evlerinize zengin bir görüntü sağlayacaktır.

Üretiminin ve montajının profesyonel, bu işte uzmanlaşmış bir firma tarafından yapılması, tasarımı ve yerinde uygulanması son derece önemlidir. Asıl amacının iniş ve çıkışı en rahat şekilde sağlamak olan mermer merdivenlerin, basamaklarının ergonomik yapısı ve adım aralığının doğru hesaplanması gerekir. Yerine doğru monte edilmeyen, proje olarak hesaplama hatalarıyla dolu bir mermer merdiven, istenmeyen kazalara mahal verdiği gibi evinizle de uyum içinde olmayacaktır.

Sıfırdan bir merdiven aksamı üzerine ya da eski merdiven basamakları üzerine mermer döşetebilirsiniz. Size teknik bazlı çözümlemeler sunacak firmanın, daha evvel yapmış olduğu çalışmaları, referanslarını bizzat incelemenizi öneririz. Mermer merdiven yapan birçok firma içinden, bütçenizi zorlamayan ve işçiliğine güven duyduğunuz bir şirketle çalışmalısınız.

İlk önce merdiven boşluğunuzun ve varsa merdiven iskeletinizin ana aksamını inceleyin. Demirden bir aksam, beton ya da metal bir çıkış yapılmış olabilir. Mermeri kaplatacağınız merdiveni ne amaçla kullanacaksınız, yani bu bir iş yeri merdiveni mi?, Apartman boşluğuna mı yapılacak?, sirkülasyon nasıl? Gibi sorulara cevap verdiğiniz zaman renk seçiminizi belirlemenizde fayda sağlayacaktır. İnsanların sıklıkla geçti bir merdivense, açık tonlardan ziyade, mat ve gri tonlarında bir mermer merdiven hoş duracaktır. Evinize kaplatacağınız mermerin rengi ise, evin konseptine ve renklerine göre doğru orantılı olmalıdır. Dubleks dairelerde fazla yer kaplamaması açısından genellikle dar ve dik tutulan merdivenlere, açık tonlarda bir mermer seçimi uygun olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.