Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar, Aydınlatma

Dekoratif mumlar ile romantik mekanlar

31 Mayıs 2012 4.379 kez okundu Yorum yapılmamış

Yüzyıllardır insanların bir aydınlatma aracı olarak kullandığı mum, günümüzde oldukça farklı bir dekorasyon aksesuarı olarak hala çok fazla talep görmektedir. Her şekle bürünebilen bir malzeme olan mum, hayal gücünün sınırlarında dolaşan aksesuarların meydana gelmesini sağlar. Üzerinde çalışılması da çok kolay olduğu için birçok tasarımcının çok sık tercih ettiği dekoratif mumlar, özellikle yaz aylarının vazgeçilmezleridir. Kış mevsiminde camların ve kapıların kapalı olduğu iç mekanlarda mum kullanmaktansa yaz aylarını beklemekte yarar var. Ayrıca bahçe dekorasyonda aydınlatma elemanı olarak da kullanıldığında son derece farklı ve bir o kadar da şık tasarımlar oluşmasını sağlayan dekoratif mumlar ile romantik mekanlar yaratmak çok kolay.

Son dönemde popüler hale gelen bitki özleriyle hazırlanmış dekoratif mumlar evler kadar ofis ortamlarında da tercih ediliyor. İş hayatının stres dolu ortamında bir nebze de olsa rahatlamak isteyenler doğal bitki özleriyle hazırlanan mumları yakarak ferah ve çiçek kokulu bir ortamda sakinleşebilir. Mum ışığı insan psikolojisi üzerinde doğrudan etkili olduğundan, romantizm rüzgarlarının esmesine de büyük katkı sağlar. Sevgili ile yenilen akşam yemeğinin etkisini daha da arttıran dekoratif mumlar, ortamın bir anda duygusallaşmasını dahi sağlayabilir.

Avrupa’nın etkisi ile 1990’lardan itibaren ülkemizde de bir alışkanlık haline gelen dekoratif mum kullanımı, insanların kısa süre içerisinde bu dekorasyon öğesine bağlanmasıyla günümüzde geniş bir pazar haline geldi. Birçok markette ve hediyelik eşya satıcılarında hemen hemen her renkte, büyüklükte ve kokuda dekoratif mumlar bulmak artık çok kolay. Üstelik mum son derece basit bir yapıya sahip olduğu için kolayca üretilmekte ve bu nedenle de dekoratif mumların fiyatı da oldukça düşük olmaktadır. Sevdiğiniz insan ile romantik bir ortamda güzel zaman geçirmek için son derece küçük bir mum bütçesi yeterli olacaktır.

Mistik ve otantik bir aksesuar olma özelliğine de sahip olan dekoratif mumlar, şüphesiz şamdan kullanımına da imkan sağlamaktadır. Mum ve şamdan ayrılmaz ikili olarak mekan tasarımına prestij katacağı gibi, dekoratif mumlarla metal aksesuarların da kullanılmasını sağlayacaktır. Günümüzde sigara dumanının yoğun olduğu ortamlar için özel olarak üretilen dekoratif mumlar dahi rahatlıkla bulunabildiğinden, küçük bir araştırma ile sizler de zevkinize göre mumlar bulabilirsiniz.

 

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.