Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dekoratif oda kapısı modelleri

19 Şubat 2013 3.884 kez okundu Yorum yapılmamış

Mekana dahil bir tüm yüzeyler gibi dekorasyonun konusu olduğu halde büyük bir çoğunlukta göz ardı edilen oda kapıları, renkli ve yaratıcı modellerin tercih edilmesi ile mekan atmosferini baştan aşağı değiştirebilir. Mekanın daha zengin bir görünüm kazanmasını sağlayan oda kapıları, şık bir tasarım için “emek harcandığının” da göstergesidir. Dekoratif bir oda kapısı farklı tasarımı ile mekanda bir algı odağına dönüşerek adeta bir aksesuar kimliği kazanacaktır. Evlerde genel olarak mahremiyet ihtiyacı daha az olduğundan büyük çoğunlukla açık duran kapılar zamanla unutulur ve evde yapılan dekoratif düzenlemelere konu olmaz. Geçen yıllar içinde çoğu insan farkında olmasa da oldukça renkli, farklı ve dekoratif oda kapısı modelleri çıktı ve hala hala da çıkmaya devam ediyor.

Oda kapılarında renkli tasarımları seçmek her zaman farklı bir etki oluşmasını sağlar. Nötr renklerin hakim olduğu ve üzerinde fazla oynama yapılma imkanı bulunmayan bir odanın sadece kapısını renklendirerek dahi daha şık bir görsellik oluşturabilirsiniz. Dıştan bakıldığında siyah, içten bakıldığında ise kırmızı olan bir kapı gören herkesin ilgisini çekecektir. Odanın iç bölümünde kullanılan eşyaların rengine göre kapının da iç kısmının ne renk olacağını belirlemek gerekir. Mekanda var olan renkler birebire olarak kapıda tercih edilebileceği gibi, bu renklerin en açık ya da en koyu tonları da kapı rengi olarak seçilebilir. Bu iki seçenek dışında daha da iddialı olmak isteyenler mekanda bulunmayan ve özellikle sıcak renk tonlarını kullanarak, oda kapılarının mekan algısının tam göbeğine yerleşmesini de sağlayabilir.

Tamamen düz tonların ve sade çizgilerin hakim olduğu bir mekanda oda kapılarında “desen” kullanmak bir hayli ilginç bir fikir olabilir. İlk bakışta göz önüne getirilmesi güç olsa da, desenlerde odada bulunan birkaç tonun olması, farklı ancak bir o kadar da şık bir görüntü oluşmasını sağlayabilir. Bunu tam tersi olarak şayet koltuk takımlarında çok renkli desenler tercih ettiyseniz veya duvar kağıtlarınız desen ölçeği çok fazlaysa, mekandaki bu renk ve desen cümbüşünü bir nebze dahi olsa engellemek için nötr renkli bir oda kapısı kullanabilirsiniz. Bu tür durumlarda beyaz dışında gri, fildişi ve bej gibi renkler oldukça estetik bir etki yaratacaktır. Duvarlar ile birebir aynı renk olan kapıların oldukça eskilerde, Klasik ve Vintage stil akımlarda kaldığı günümüzde rengarenk kapı oda kapılarının daha da çok tercih edildiği söylenebilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.