Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Dekoratif şömineler

29 Kasım 2011 3.213 kez okundu Yorum yapılmamış

Kış aylarına girdiğimiz bu günlerde evimizin ısınması en büyük sorunlardan biridir. Gerek ısınma ücretlerinin yüksek olması gerekse her eve uygun olmamasından dolayı birçok alternatif yöntem ortaya çıkmıştır. Bu yöntemler çıkarken uzmanlar tarafından ihtiyaç olunmamasına karşı dekoratif olduğu için kullanılanların başında şömineler gelmektedir. Teknoloji ve dekorasyon sanatının birleşmesinden oluşan dekoratif şömine modelleri odanızın ısısında hissedilebilir bir değişiklik yaratmasa bile dekorasyonun sıcaklığına doğrudan etki eder. Klasik şöminelerin dahi sadece önlerine verniklenmiş odunlarla dekor yapılması bile bulunduğu odanın kalitesini arttırmaya yetecektir.

Dekoratif şöminelerin çeşitleri bulunduğunuz ve uygulamak istediğiniz mekâna göre değişmektedir. Genellikle siyah zeminlerde tercih edilen şömineler alev rengine daha çok dikkat çekilmesini sağlarlar. Günümüz dekorasyon sanatında her aksesuar ve parçanın bütünü tamamlayabilme özelliğini arttıran hareket özelliği de özel olarak tasarlanmış olan şöminelerde mevcuttur. Eski klasik şöminelerden sıkıldıysanız bazen vitrininizin altında bazen modern bir koltuk şeklinde tasarlanan yeni şömine çeşitlerini kullanabilirsiniz. Duvar aksesuarlarında tablo yerine kullanabilecek kadar dekoratif olan şömineleri gizli kahraman veya baş aktör yapmanız bulunulduğu mekânda nereye adapte edildiğine bağlıdır. Oturma gruplarının arasına sehpaların yerine koyulmuş olan bir şömine tasarımı, toplantı salonlarınızda masanızın ortasında birbirinizi görmenize engel olmayacak küçük bir tasarım çok şık duracağı gibi, çalışma odalarında kitaplıkların altında da dekorasyonu tamamlayabilir.

 Evinizin veya iş yerinizin her mekânında rahatlıkla kullanabileceğiniz bu dekoratif parçalarda önemli ve dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. İçindeki ısıyı gerektiği gibi hapsedecek olan cam veya taş karışımlarının kullanılması, sabit olmayan modellerde devrilme, kırılma gibi beklenmedik durumlarda ateşin diğer eşyalara ve insanlara zarar vermeyecek şekilde monte edilmesi, televizyon müzik seti gibi teknolojik aletlerin uzağında bulundurmak, duvardaki modelleri kullanıyorsak duvar boyasına ve şeklini yıpratmayacak ısı seçeneklerinin seçilmesi gerekmektedir. Eğer bu kurallara uyulamayacak ise gerçek ateş kullanılan modeller dışında, ateş efekti verilen yalancı şöminelerin kullanılması da tercih edilebilir. Özellikle çocuklarımız açısından oldukça tehlikeli olan şöminelerin kapalı dekoratif seçenekleri seçilmelidir.

Şömine tasarımı ve dekorasyonda nereye koyulacağı sadece sizin hayal gücünüzle sınırlandırılmış. Günümüz teknolojileri sayesinde artık her istediğiniz boyutta ve şekilde şömine ile dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.