Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Dekoratif su kabağı

29 Eylül 2011 8.627 kez okundu 1 yorum var

Sanayi ve teknolojinin bugünkü kadar gelişmediği geçmiş dönemlerde bahçelere su kabağı tohumu ekilirdi. Ağaçlara sarılarak büyüdüğü için asma kabağı da denilmektedir. Çiçek açıp meyve veren su kabağı bitkisinin meyveleri toplanmadan kuruması beklenirdi. Su kabağı dalında kuruduktan sonra toplanır ve çeşitli ihtiyaçlar için kullanılırdı. Bu ihtiyaçlardan bazılarını şöyle sıralanabilir. Kabak dikine kesildiğinde su tası olarak kullanılır, sadece sap kısmı koparmadan üst uç kısmından açılır ise su taşıma kabı olarak kullanılırdı. Uzun olan sap kısmı tamamen kesildiğinde ise gövde kullanılırdı. Gövde, bugün mutfaklarda kullanılan pirinç, bulgur, fasulye gibi kuru gıdaları saklama kavanozu gibi kullanılırdı. Ayrıca makarna süzgeci, çorba kepçesi olarak da kullanılırdı. Bir başka kullanım amacı ise yüzme bilmeyen küçük çocuklar için olurdu. Bugünkü deniz simidi veya kolluğu görevini gerçekleştirirdi. Kabaklar lastikli iple çocukların beline veya kollarına takıldığında su yüzeyinde durmalarını sağlardı.

Günümüzde su kabağı ekimi hobi olarak yapılmaktadır. Yetiştirilen bu su kabaklarının kullanım amacı ise dekoratif amaçlı olmaktadır. Kurutulan su kabakları el sanatlarına eğilimli ve meraklı kişiler tarafından boyanarak ve süslenerek ve yakma tekniği kullanılarak çeşitli ev objeleri haline getirilmektedir.

Genellikle otantik mekanlar yaratmak için aydınlatmada kullanılmaktadır. Avizeler, aplikler, mumluklar, vazolar ve saksılar ve dekoratif kutular yapılmaktadır. Bunların dışında ise sehpalara, vitrinlere ve çocuk odalarına konulmak üzere dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Ruhu dinlendiren müzikte de kabak, enstrüman olarak kullanılmaktadır. Kabak kemane adındaki enstrüman su kabağından yapılmaktadır. Siz de evinizin dekorasyonunda dekoratif su kabağından faydalanabilirsiniz.

Okur Yorumları »

  • mona dedi ki:

    marhaba.man iranan bu maktubo yaziram.uzr istiorum imla hatalarima.nasil su kabagi kurutiolur?tashakurlar

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.