Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Deprem ve çocuk odaları

12 Mayıs 2012 2.004 kez okundu Yorum yapılmamış

Zaman çok çabuk geçiyor ama acıların geçmesi zaman alıyor. 99 depreminden sonra elimizden geldiği kadar evimizde deprem için önlemler almaya başladık. İlk zamanlar sık sık verilen kamu spotları, medya kuruluşlarının yayınlarıyla, depremin ve depremle yaşamanın önemini anlamış ve neler yapmamız gerektiği konusunda bilinçlendirilmiştik. Günden güne unuttuk mu nedir, yine eskiden yaptığımız hataları yapmaya devam ediyoruz. Deprem çantalarımız raflara kalktı, içinde yaşadığımız yapıların kontrollerini bile yaptırmıyoruz.

Yediklerinden içtiklerinden, hayatlarının her evresinden sorumlu olduğumuz çocuklarımızın odaları ne durumda? Hiç depremle alakalı bir çalışma yapmadıysanız, çocuk odaları için bazı değişiklikleri ileri tarihe atmadan yapmalısınız.

Çocuk odalarında yatağı kesinlikle pencerenin önüne koymayın. Deprem sırasında cam aksamlar oldukça tehlikeli olabiliyorlar. Depremin ne zaman geleceği belli olmadığından, uyku sırasında çatlayan, patlayan pencerelerin yanında olmamasında fayda var. Hatta çocuk odası penceresinin çift kat cam ve kaliteli bir malzemeden seçmelisiniz.

Çocuk odasındaki dolap kapaklarının kilitli sistem olmasına dikkat edin. deprem sırasında açılan  dolap kapakları içerisindeki eşyaların düşmesine ve kargaşaya sebep oluyor. Mutlaka dolaplarınızı duvara sabitlemenizi öneriyoruz. Ağır eşyaları dolapların üst kısımlarından ziyade alt kısımlarına depolayınız. Dolaplar gibi kütüphanelerde duvara sabitlenmeli, hatta kapaklı dolaplar tercih edilmelidir.

Deprem sırasında hareket sınırlayıcısı olmaması için, çocuk odası kapı ağzını, çıkışı engelleyecek masa ya da dolap yerleştirmeyiniz. Çocuk odasının kapısını gece yatarken mutlaka açık bırakınız. Deprem çantası konusunda ve deprem konusunda çocuklara yönelik kamu spotlarından faydalanabilir ve çocuğunuzu bu konuda bilinçlendirebilirsiniz.

Depremi anlayacak yaşa geldiğinde, mutlaka evde tatbikat yapıp, neler yapması gerektiği hakkında açıklamalarda bulunmalısınız. Hemen yatağının baş ucuna düdük ve fener gibi eşyalar asıp, gerekli önlemleri almalısınız. Çocuk odasında deprem sırasında neler yapması gerektiğini bilmeli ve hayat üçgeninden haberdar olmalıdır.

Deprem sevimsiz bir afet, bir doğa olayı, ne zaman geleceği belli değil. Çocuk odasında ve evinizin tamamında gerekli önlemleri almak, ebeveynlerin temel görevleri arasında yer almaktadır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.